Płaskostopie podłużne – korekcje (implanty, przeszczepy ścięgien, artrodezy, osteotomie)
Płaskostopie podłużne to deformacja polegająca na obniżeniu lub całkowitym wypłaszczeniu sklepienia podłużnego przyśrodkowego stopy. Często towarzyszą temu koślawe ustawienie kości piętowej oraz przykurcz ścięgna Achillesa. Z czasem, wraz z rozwojem deformacji dochodzi do elewacji (supinacji) I promienia stopy.
W zależności od wieku Pacjenta oraz stopnia zaawansowania deformacji, stosuje się różne typy zabiegów. Celem ich jest zmniejszenie dolegliwości i poprawa architektury stopy.
Typ optymalnego dla danego pacjenta zabiegu zabiegu zależy od wielu czynników, takich jak:
- zaawansowanie deformacji;
- objawy kliniczne;
- wiek pacjenta;
- towarzyszące deformacje (np. paluch koślawy).
U młodzieży często możliwa jest korekcja mini inwazyjna z zastosowaniem tzw. implantów podskokowych. W przypadku braku współistniejących deformacji, operacja ta może być wykonana jako izolowana procedura. W starszym wieku lub w większym zaawansowaniu wady konieczne stają się odpowiednio dobrane przeszczepy ścięgien, które często wymagają jednoczasowego zastosowania tzw. osteotomii (precyzyjnych przecięć kości). Gdy deformacja jest bardzo zaawansowana i współistnieją zmiany zwyrodnieniowe stawów, konieczne są usztywnienia w obrębie tyłostopia.