Korekcje płaskostopia podłużnego i koślawości tyłostopia (koślawość pięt)
Leczenie stopy płasko-koślawej (koślawości pięty, płaskostopia podłużnego) jest trudnym zagadnieniem. Występuje bardzo duża ilość metod, które często łączy się ze sobą, w zależności od wieku pacjenta, stopnia zaawansowania deformacji, stopnia dolegliwości pacjenta i innych.
1. Transfer ścięgna FDL – stopa płasko-koślawa zazwyczaj jest spowodowana między innymi niewydolnością ścięgna mięśnia piszczelowego tylnego. W celu zastąpienia tego ścięgna stosuje się transfer (przeniesienie) ścięgna długiego zginacza palców na kość łódkowatą.
2. Osteotomie kości piętowej – wyróżnia się dwie podstawowe:
- osteotomia medializująca guza kości piętowej – polega na przecięciu kości i przesunięciu guza kości piętowej w kierunku przyśrodkowym. Celem jest poprawienie ustawienia pięty i przesunięcie osi przebiegu ścięgna Achillesa.
- osteotomia Evansa – polega na wydłużeniu kości piętowej. Dzięki temu uzyskujemy poprawę ustawienia pięty oraz korekcję odwiedzenia przodostopia.
3. Implant podskokowy (HyProCure) – jest to mało inwazyjna operacja, polegająca na umieszczeniu tytanowego implantu pomiędzy kością piętową i skokową, zapobiegając nadmiernej pronacji pięty. W trakcie operacji wykonuje się jedynie niewielkie nacięcie skóry i umieszcza się implant pod kontrolą RTG. Jest to metoda szczególnie dobrze sprawdzająca się u młodych pacjentów.
4. Usztywnienia stawów – w przypadku deformacji zaawansowanych, niekorektywnych lub z towarzyszącymi dużymi zmianami zwyrodnieniowymi stawów wykonuje się usztywnienie stawu skokowo-piętowego i skokowo-łódkowatego. Operacja polega na usunięciu chrząstki stawowej, nastawieniu stawów i zespoleniu ich przy użyciu implantów.