Pod pojęciem egzostozy podpaznokciowej palca kryje się występowanie na ogół łagodnego guza powodującego zdeformowanie kształtu palca oraz płytki paznokciowej. Guz ten jest zmianą wolno rosnącą, która powiększając się z czasem powoduje podminowanie łożyska paznokcia. To z kolei prowadzi do deformacji i uszkodzeń płytki, która zaczyna odstawać, odsuwać się w głąb palucha i rozwarstwiać. Powiększający się guz podpaznokciowy w początkowej fazie nie jest bolesny, ale zmienia się to z czasem, gdy jest już na tyle duży, iż utrudnia dobranie obuwia. Odczuwalny jest wtedy ból palucha zwłaszcza podczas ruchu, podczas którego dochodzi do nacisku na narośl.
Pacjent z egzostozą
Zmiana występuje najczęściej u ludzi młodych, zwykle obejmuje paluch stopy. Mechanizm jej powstawania nie jest do końca jasny, ale najczęściej do gabinetu lekarskiego zgłaszają się pacjenci, którzy doznali urazu lub przebyli zabiegi chirurgiczne w obrębie danego palca.
Leczenie guza podpaznokciowego
Egzostoza podpaznokciowa ma charakter postępujący, zatem możliwości leczenia zachowawczego są ograniczone. Zazwyczaj do trafnej diagnozy wystarczy konsultacja u doświadczonego podologa, bądź chirurga. Warto jednak wykonać zdjęcie RTG, na którym bezbłędnie uwidoczni się owy przerost – widać wtedy jak wyrostek kostny paliczka dystalnego przedziera się przez łożysko pod płytkę paznokciową, powodując jej unoszenie. Wczesne postawienie rozpoznania oraz radykalne usunięcie guza daje szansę na satysfakcjonujący wynik kliniczny i estetyczny.
W Poradni Chorób Stopy zabieg resekcji egzostozy podpaznokciowej wykonywany jest przez specjalistę ortopedii i traumatologii narządu ruchu – dr Adriana Brychcy. Wszyscy pacjenci po zabiegu dostają szczegółowe zalecenia, a dalsze leczenie wymaga regularnych wizyt kontrolnych. Serdecznie zapraszamy do kontaktu.