Leczenie miniinwazyjne
Chirurgia przezskórna to dziedzina bardzo szybko się rozwijająca, pozwalająca uzyskiwać równie dobre wyniki, przy mniejszej inwazyjności zabiegu.
Metoda ta polega na wykonywaniu jedynie niewielkich cięć na skórze oraz wprowadzeniu przez nie specjalnie zaprojektowanych narzędzi. Za pomocą specjalnych frezów, z tnącą boczną częścią można usuwać fragmenty kostne, bądź przeciąć kość w celu korekcji jej ustawienia. Operacja odbywa się w dużej mierze pod kontrolą śródoperacyjnego aparatu RTG ( tzw ramię C).
W ostatnich latach doszło do dużego postępu operacyjnego leczenia palucha koślawego (haluksa), dzięki wprowadzeniu metody MICA. W starszych metodach przezskórnych operacji palucha koślawego problemem była słaba stabilizacja odłamów, co zwiększało ryzyko powikłań. Metoda MICA łączy zalety metod małoinwazyjnych z uzyskaniem dobrej stabilności zespolenia.
Zalety małoinwazyjnej (przezskórnej) operacji palucha koślawego
- mniejsze blizny;
- mniejsze dolegliwości bólowe;
- lepszy zakres ruchomości stawu palucha;
- zazwyczaj szybszy powrót do sprawności.
Po operacji pacjent chodzi w specjalnym bucie pooperacyjnym przez 6 tygodni. Ważna jest również specjalistyczna rehabilitacja, pozwalająca uzyskać lepszy wynik końcowy.