PŁASKOSTOPIE POPRZECZNE LECZENIE
Płaskostopie poprzeczne leczenie – płaskostopie poprzeczne jest stanem, w którym dochodzi do patologicznego obniżenia głów kości śródstopia względem ich pierwotnego anatomicznego położenia. Najczęściej dotyczy to II i III głowy, ale może się również opuścić głowa IV. Dzieje się tak z powodu rozluźnienia struktur więzadłowych stopy. Stan ten może przebiegać przez bardzo długi czas bezobjawowo, jednak nagły wzrost masy ciała lub długotrwałe marsze w obuwiu o twardej podeszwie mogą spowodować ból w okolicy przodostopia, czyli metatarsalgię. Ból może być zróżnicowany, od ostrego punktowego bólu po rozlany i palący ból obejmujący całe przodostopie. Ze względu na drażnienie tkanek miękkich znajdujących się pod podeszwą stopy przez opuszczone głowy kości śródstopia dochodzi do ochronnego zgrubienia naskórka (zrogowaceń). Brak reakcji w tym momencie może doprowadzić do wystąpienia bolesnych modzeli bądź odcisków zlokalizowanych najczęściej pod II i III głową kości śródstopia.
Leczenie płaskostopia poprzecznego jest oparte na pięciu filarach, z czego cztery są sposobami doraźnymi, które trzeba kontynuować przez całe życie.
Są to (płaskostopie poprzeczne leczenie):
1. Wkładki ortopedyczne na płaskostopie poprzeczne,
2. Wygodne obuwie z szerokim przodem,
3. Ćwiczenia rozciągające tylną grupę mięśni goleni,
4. Pielęgnacja skóry stopy,
5. Operacja.
WKŁADKI NA PŁASKOSTOPIE POPRZECZNE
Wkładki na płaskostopie poprzeczne – inaczej zwane metatarsalnymi, charakteryzują się posiadaniem specjalnego wzniesienia – tzw. peloty metatrasalnej. Takie wzniesienie, umieszczone w okolicach śródstopia, podpiera u podstawy łuk poprzeczny, odciążając tym samym głowy kości poprzez prawidłowe ustawienie kości śródstopia. Zabieg ten pozwala na zredukowanie nieutrwalonych deformacji placów i palucha. Palce opuszczają się, przestają być drażnione przez but, a przy mało zaawansowanym paluchu koślawym dochodzi do delikatnego odwiedzenia. Odciążone głowy przestają uciskać na tkanki miękkie podeszwy stopy, zrogowacenia się redukują i ustępuje ból nawet przy długotrwałym chodzeniu. To samo dotyczy zmian skórnych na palcach. Zastosowanie takiego rozwiązania jest o tyle lepsze od żelowych odciążeń, że skupia się na przyczynie problemu, a nie na jego skutkach. Doświadczony terapeuta jest w stanie dobrać umiejscowienie peloty w takim miejscu, że będzie ona prawie nieodczuwalna i przyniesie ulgę oraz zapewni komfort chodzenia. Trzeba również pamiętać, że istnieją różne rozmiary pelot metatarsalych. Różnią się one między sobą wielkością i wysokością i aby leczenie przyniosło skutek, trzeba wybrać najbardziej właściwą. Przy butach o niskim profilu istnieje również możliwość wklejenia peloty bezpośrednio do buta. Stosowane na płaskostopie poprzeczne wkładki wprawdzie go nie zmniejszą, ale poprawią komfort codziennego funkcjonowania (wkładki na płaskostopie poprzeczne).
PŁASKOSTOPIE POPRZECZNE WKŁADKI I WYGODNE OBUWIE
Płaskostopie poprzeczne wkładki – w przypadku występowania płaskostopia poprzecznego zaleca się noszenie wygodnych butów z miękką wyściółką i szerokim przodem (o dużej tęgości). Jest to szczególnie ważne w przypadku występowania towarzyszących płaskostopiu deformacji palców i palucha. Zbyt wąski (ciasny) but będzie uciskał tkanki i sprzyjał pogłębianiu deformacji. But o większej tęgości zapewnia natomiast również większe możliwości korekcyjne przy zastosowaniu wkładek ortopedycznych. Bezwzględnie zakazane jest noszenie butów z wąskim noskiem, na wysokim obcasie oraz butów o twardej podeszwie (płaskostopie poprzeczne wkładki).
PŁASKOSTOPIE POPRZECZNE LECZENIE – ĆWICZENIA ROZCIĄGAJĄCE
Płaskostopie poprzeczne leczenie – zostało udowodnione naukowo, że często bezpośrednią przyczyną powstawania płaskostopia poprzecznego jest nadmierne napięcie tylnej grupy mięśni goleni, które w efekcie prowadzi do przykurczów. Regularne rozciąganie mięśni brzuchatych łydki i płaszczkowatych może znacząco wpłynąć na zredukowanie dolegliwości bólowych. Należy jednak pamiętać że nauka takich ćwiczeń powinna się odbywać pod okiem wykwalifikowanego terapeuty.
PŁASKOSTOPIE POPRZECZNE LECZENIE – PIELĘGNACJA SKÓRY STOPY
Płaskostopie poprzeczne leczenie – pielęgnacja skóry stopy przy płaskostopiu poprzecznym opiera się głównie na oczyszczaniu jej ze zrogowaceń oraz codziennej pielęgnacji z użyciem odpowiednich preparatów. W przypadku dużych bolesności znajdują zastosowanie odciążenia zakładane przez podologa.
PŁASKOSTOPIE POPRZECZNE LECZENIE I OPERACJA
Płaskostopie poprzeczne leczenie operacyjne – w przypadku braku poprawy istnieje również możliwość wykonania operacji. W zależności od stopnia zaawansowania zmian, operacja może obejmować tylko tkanki miękkie (torebki stawowe, ścięgna) lub, gdy wraz z postępowaniem deformacji zachodzi konieczność ingerencji, również tkanki kostne. Jeżeli doszło do zniekształcenia palców i palucha, operator może również zadecydować o konieczności ich korekcji. Należy to jednak traktować jako ostateczność i dokładnie przedyskutować tę możliwość ze swoim lekarzem prowadzącym.
PŁASKOSTOPIE POPRZECZNE – LECZENIE PRZEZ PROFILAKTYKĘ
Płaskostopie poprzeczne leczenie – najbardziej skutecznym postępowaniem, które odwiedzie wizję operacji, jest łączenie ze sobą wkładek ortopedycznych, odpowiedniego obuwia, ćwiczeń i pielęgnacji. Działania te jednak sprawdzają się tylko wtedy, gdy zachowa się ich systematyczność.
Tagi: płaskostopie poprzeczne leczenie, płaskostopie poprzeczne wkładki, wkładki na płaskostopie poprzeczne
PORADNIA CHORÓB STOPY: PŁASKOSTOPIE POPRZECZNE LECZENIE, PŁASKOSTOPIE POPRZECZNE WKŁADKI, WKŁADKI NA PŁASKOSTOPIE POPRZECZNE .
Skontaktuj się z nami i umów na wizytę: (22) 127-07-07