Najczęściej występujące złamania to złamania kostki, które powstają w trakcie chodzenia, biegania oraz w wyniku urazów. Wyróżnia się cztery podstawowe typy złamań kostki. Pierwszy z nich to złamanie kostki bocznej, występuje poniżej więzozrostu łączącego z kością piszczelową, stąd jest najłatwiejszym do zoperowania typem załamania kostki. Drugi typ dotyczy podobnego złamania, jednak objawy są bardziej nasilone, często również dochodzi do zwichnięcia stawu skokowego. Trzeci typ złamania występuje w następnie bardzo silnego urazu, w efekcie czego doszło do zerwania więzozrostu. Jest to typ dużo trudniejszy do zoperowania i gojący się znacznie dłużej. Ostatni, czwarty typ złamana jest najcięższym i najtrudniejszym stadium, gdyż dochodzi nie tylko do złamania kostki bocznej ale również całkowitego rozerwania więzozrostu łączącego kostkę boczną z kością piszczelową. W tym typie złamania często zdarza się również podwichnięcie kości.
Leczenie jeśli złamanie kostki było lekkie i nie doszło do przemieszczenia oparte jest na nastawieniu kości bez konieczności wykonywania zabiegu chirurgicznego. Dotyczy to jednak nastawienia, w którym odłamy kostne nie rozchodzą się, wówczas w ramach leczenia zachowawczego należy jedyne unieruchomić kostkę w gipsie na okres około 3 tygodni. Leczenie jest połączone z odpowiednią rehabilitacją.
Niestety w przeważającej większości przypadków konieczna jest jednak interwencja chirurga i zastosowanie leczenia operacyjnego, które polega na wykonaniu nacięć, ustawieniu odłamów kostnych i ich zespoleniu specjalnymi śrubami. Po zabiegu konieczne jest usztywnienie kostki poprzez unieruchomienie w gipsie na okres kilku tygodni. Ważna jest także odpowiednia rehabilitacja, która przyspiesza proces gojenia się ran, pozwala na szybszą rekonwalescencję oraz szybszy powrót do pełnej sprawności ruchowej przez pacjenta.