Przed operacją pacjent spotyka się z fizjoterapeutą. Celem spotkania jest nauka chodu o kulach oraz zapoznanie się z ćwiczeniami obowiązującymi w okresie unieruchomienia opatrunkiem gipsowym. Po operacji podczas wizyt kontrolnych, lekarz zmienia opatrunki, kontrolując proces gojenia rany pooperacyjnej. Po zdjęciu gipsu pacjent zaopatrzony jest w but typu Walker. Od tego czasu należy rozpocząć rehabilitację. Częstotliwość spotkań początkowo wynosi trzy razy w tygodniu, z czasem zmniejsza się do dwóch wizyt.

W pierwszym okresie, rehabilitacja ukierunkowana jest na dzianie przeciwobrzękowe (masaż przeciwobrzękowy, kinesiologytaping). Podczas rehabilitacji wykonywana jest terapia tkanek miękkich, głównie mobilizacja blizny oraz rozluźnianie mięśni. Ponadto stopniowo wprowadza się obciążanie kończyny oraz ćwiczenia przywracające prawidłowy wzorzec chodu. Proces gojenia wspomagają zabiegi fizykalne, których celem jest działanie przeciwbólowe, przeciwobrzękowe oraz przyspieszenie zrostu kostnego.

Po zdjęciu Walkera wprowadza się trening chodu na niestabilnym podłożu oraz ćwiczenia wzmacniające mięśnie nóg. Stopniowo zwiększa się intensywność ćwiczeń. Trening pliometryczny (dynamiczny) to ostatni etap rehabilitacji, jego intensywność jest indywidualnie dobrana do potrzeb i możliwości pacjenta. Długość procesu rehabilitacji zależy od wielu czynników m.in. wieku i sprawności fizycznej pacjenta oraz zaangażowania pacjenta w proces usprawniania.

Tagi: operacja tyłostopia

Call Now Button