Zwichnięcie stawu skokowego, które jest potocznie nazywane zwichnięciem kostki polega na przemieszczeniu się kości względem siebie w obrębie stawu. Objawami zwichniętej kostki jest silny ból w momencie zwichnięcia, opuchlizna oraz utrudniona i ograniczona aktywność ruchowa kostki. Wśród przyczyn zwichnięcia kostki należy wymienić patologiczne wygięcie stawu w wyniku nieprawidłowego postawienia stopy na przykład na nierównym lub twardym podłożu. Do zwichnięcia kostki bardzo często dochodzi w trakcie uprawiania sportu np. podczas biegania.
Zwichnięta kostka to poważny i niebezpieczny uraz, który może powodować uszkodzenia więzadeł i ścięgien odpowiedzialnych za stabilizację kostki. W skrajnych przypadkach może dojść również do pęknięcia kości stawowej. Jedno jest pewne – zwichnięcie kostki znacznie osłabia staw skokowy. Dlatego też należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza celem nastawienia zwichniętej kostki, następnie zostaje ona unieruchomiona i powinna być ułożona wysoko. W przypadku gdy doszło do zerwania ścięgna lub więzadła leczenie zwichniętej kostki polega najpierw na zszyciu chirurgicznym i nastawianiu kostki.
Warto przyjrzeć się pewnym zasadom, dzięki którym będziemy mieli wpływ na zmniejszenie prawdopodobieństwa wystąpienia zwichnięcia kostki. Wśród takich działań należy wymienić wzmacnianie stawu skokowego, który na przykład już raz został zwichnięty lub który jest osłabiony z innych przyczyn. Przydatne do tego będzie użycie bandaży lub opasek uciskających. Jeśli intensywnie uprawiamy sport warto pamiętać, że rozgrzewka jest obowiązkowym punktem każdego treningu. Rozgrzewka ma na celu rozciągnięcie i rozruszanie stawów, dzięki czemu zyskują lepszą amortyzację na niewskazane i gwałtowne ruchy. Przydatne może być także stosowanie wysokiego obuwia , najlepiej z płaską podeszwa. Takie buty amortyzują wstrząsy, usztywniają kostkę i idealnie nadają się np. na długie piesze wędrówki lub wspinaczkę górską.