Problem wrastających paznokci jest bardzo częstą dolegliwością, której towarzyszy ból i niezbyt estetyczny wygląd. Domowymi sposobami pielęgnacji wrastającego paznokcia jest jego skracanie przy pomocy pilnika. Nie należy tego robić nożyczkami . Pilnik powinien być przyłożony prostopadle do powierzchni płytki paznokcia i powinniśmy piłować na prosto, unikając zaokrąglania. Kolejną ważną kwestią jest noszenie odpowiednio wyprofilowanego obuwia, które będzie miękkie i przewiewne. Nie powinniśmy także obciążać za bardzo stopy, zwłaszcza przodostopia np. poprzez stawanie na palcach. Są to bardzo ważne wskazówki jak radzić sobie z problem wrastających paznokci, jednak prawidłowe i całkowite wyleczenie i eliminacja problemu możliwe jest przez zastosowanie klamry na paznokcie, która zmienia drogę wzrostu paznokcia lub spłaszcza płytkę paznokcia. Odpowiednio dobrana klamra na paznokcie podnosi płytkę paznokciową, w kierunku przeciwnym do wzrostu.
Inną bardzo częstą dolegliwością, na która narażone są nasze stopy to modzele. Są to zrogowacenia skóry, na skutek ucisku lub tarcia wynikającego z źle dobranego obuwia, przeciążenia stopy, nadwagi lub nieprawidłowego chodu. Czynnikiem warunkującym powstawanie modzeli mogą być także inne poważniejsze deformacje układu kostnego stopy. Modzele mogą wywoływać ból lub pieczenie. Nieleczone mogą sprawić, że dojdzie do stanu zapalnego torebki stawowej, powstania wrzodu lub infekcji bakteryjnych. Koniecznie więc należy udać się do podologa, który po dokładnym rozeznaniu zaleci odpowiednią formę leczenia. Usuwanie modzeli zazwyczaj przebiega w sposób chirurgiczny, jednakże czasami może to okazać się niewystarczające. Wtedy konieczna będzie zmiana obuwia na wygodne, nieuciskające i przewiewne. Warto zainwestować także w specjalne wkładki ortopedyczne, które chronią stopę przed nadmiernym przeciążeniem poprzez utrzymywanie jej w poprawnym anatomicznie wysklepieniu podczas chodu.
Powstawanie modzeli
Modzele należą do bardzo bolesnych zmian skórnych występujących na stopach. Skóra na stopach zawsze jest grubsza, ponieważ ta część ciała jest w szczególności narażona na urazy oraz silne obciążenia podczas chodzenia. Zdarza się jednak, iż tkanka skórna zaczyna przesadnie narastać, powstają zgrubienia oraz zrogowacenia. Zazwyczaj modzele tworzą się na śródstopiu oraz w tylnej części pięty przez co znacząco utrudniają swobodne poruszanie się. Przyczyną ich powstawania są niewłaściwie dopasowane obuwie, zły sposób stawiania stopy, jak i deformacje w obrębie kości stopy. Głównym objawem modzeli jest pieczenie stopy podczas codziennego chodzenia.
Modzele usuwanie
Jeżeli modzele są w początkowej fazie rozwoju, można spróbować usunąć je następującymi domowymi sposobami:
– Stosujmy kremy nawilżające w celu zmiękczenia modzeli na nogach,
– Po wymoczeniu stóp w ciepłej wodzie sięgnijmy po pumeks, bądź tarkę do stóp, aby stopniowo usuwać stwardniałą narośl. Ciepła woda z odrobiną mydła bardzo skutecznie zmiękczy modzele,
– Unikajmy nadmiernego nacisku na stopy, bądź ręce poprzez używanie rękawiczek, miękkich skarpet oraz wygodnego obuwia. Bandażujmy obolałe miejsca – dzięki temu zmniejszymy tarcie skóry oraz przyspieszymy proces gojenia,
– Pamiętajmy, iż leczenie modzeli powinno przebiegać stopniowo. Usuwanie modzeli wymaga dużej cierpliwości. Proces ten może przebiegać tygodniami a nawet miesiącami,
– Możemy rozpuścić 1 tabletkę zawierającą kwas askorbinowy w odrobinie soku z cytryny oraz zaaplikować na stwardniałą skórę,
– Ulgę przyniosą także specjalne plastry na modzele, bądź wkładki ortopedyczne do butów, które ochraniają obolałe nas stopy.
Chirurgiczne usuwanie modzeli
Chirurgiczne leczenie modzeli (modzele usuwanie) ma miejsce jedynie w poważniejszych przypadkach. Chirurg za pomocą sterylnego narzędzia usuwa zewnętrzną warstwę zrogowaciałej skóry, może on także skorygować kość, tak aby kształt, bądź ułożenie nie powodowały dalszych problemów. Rekonwalescencja po zabiegu trwa od sześciu do ośmiu tygodni.
Modzele to dość bolesna dolegliwość, dlatego warto oszczędzić sobie wiele bólu i zapobiegać takim problemom poprzez kupowanie odpowiednio dopasowanych skarpetek oraz obuwia, codzienne dbanie o higienę stóp – głównie o ścieranie martwego naskórka – jak i nawilżanie kremami do stóp. Osoby, które mają wadę budowy, powinny zgłosić się do lekarza w Poradni Chorób Stopy, aby wdrożyć odpowiednie leczenie.