Deformacja młoteczkowata polega na zagięciu palca w stawie miedzypaliczkowym dalszym (palce II-V składają się z 3 paliczków: podstawnego, środkowego i dalszego, a zagięcie występuje między paliczkiem środkowym i dalszym). Najczęściej dotyczy ona palca II, który jednocześnie w większości przypadków jest palcem najdłuższym. Skutkuje to trudnością w doborze odpowiedniego obuwia oraz dolegliwościami bólowymi szczytu palca. Wraz z upływem czasu występują zmiany troficzne płytki paznokciowej. Dodatkowo na grzbietowej powierzchni palca na wysokości zagiętego stawu pojawia się bolesny modzel. Z czasem nawet codzienne chodzenie staje się bardzo bolesne.

Palce młoteczkowate są bardzo często występującymi w populacji deformacjami. Do ich powstawania przyczyniają się takie czynniki jak urazy, zaburzenia nerwowomięśniowe, reumatoidalne oraz mechaniczne, jak i noszenie obuwia, nieprawidłowo dopasowanego do długości stóp, jak również obuwia na wysokich obcasach, z wąskimi czubkami. Odpowiednim w tym wypadku rozwiązaniem jest stosowanie specjalnych silikonowych ochraniaczy i podkładek pod palce, które pomagają zmniejszyć ucisk na chore miejsce.

Przyczyny:

palce młoteczkowate
palce młoteczkowate

Przyczynę schorzenia upatruje się w przykurczu jednego ze ścięgien zginaczy danego palca – tzw. zginacza długiego, który przyczepia się do podstawy paliczka dystalnego. Zbyt mała jego długość (czyli przykurcz) powoduje zagięcie tego paliczka. Nie bez wpływu jest również noszenie zbyt małego rozmiaru obuwia.

Rozpoznanie:

Rozpoznanie opiera się na dokładnym badaniu klinicznym stopy. W większości przypadków dodatkowa diagnostyka nie jest konieczna.

Leczenie:

Leczenie nieoperacyjne jest w większości przypadków nieskuteczne. Czasami pewną ulgę przynosi zastosowanie specjalnych silikonowych ortez chroniących szczyt palca lub innych powodujących mechaniczne jego wyprostowanie. Niestety ortezy najczęściej nie mieszczą się do bardziej dopasowanego obuwia i wraz z postępem deformacji nie jest możliwe bierne wyprostowanie palca. Leczenie operacyjne w początkowych stadiach polega na plastyce tkanek miękkich. W przypadku zwlekania z jego wykonaniem konieczne są odpowiednio dobrane procedury na tkance kostnej. Powrót do pełnej sprawności,  w tym do uprawiania sportu po tego rodzaju operacjach jest relatywnie szybki.

Tagi: palce młoteczkowate

Call Now Button