Czynniki wzrostu są to białka obecne w krwi pobudzające tkanki do gojenia i regeneracji. Największa ilość tych białek znajduje się w płytkach krwi. Terapię autologicznymi czynnikami wzrostu stosuje się za pomocą wstrzyknięcia koncentratu płytek krwi w niewielkiej objętości osocza (PRP – platelet rich plasma). Terapia polega na pobraniu od pacjent niewielkiej ilości krwi żylnej i odwirowaniu jej za pomocą specjalnego zestawu. W wyniku odwirowania otrzymujemy trzy warstwy – dolną zawierającą erytrocyty czyli czerwone ciałka krwi, środkową bogatą w płytki krwi i górną zawierającą osocze. Następnie odciąga się warstwę bogatą w płytki krwi i podaje pod kontrolą USG w chore miejsce. Po podaniu preparatu zaleca się unieruchomienie kończyny na okres określony przez lekarza prowadzącego. Ważne jest aby po podaniu preparatu czynników wzrostu nie stosować leków przeciwzapalnych.
W obrębie stopy i stawu skokowego autologicznych czynników wzrostu stosuje się najczęściej w leczeniu stanów przeciążeniowych ścięgien i przyczepów ścięgnistych. Są to przewlekłe zapalenie ścięgna Achillesa, zapalenie przyczepu rozcięgna piętowego (ostrogi piętowe) oraz zapalenia innych ścięgien. Wyniki prac naukowych oceniających terapie czynnikami wzrostu nie są zgodne co do oceny skuteczności. Z tego powodu terapia bogatopłytkowym osoczem nie jest leczeniem pierwszego rzutu. Zaleca się je w razie nie powodzenia innych metod terapeutycznych.
Kolejnym wskazaniem do zastosowania terapii czynnikami wzrostu są zaburzenia zrostu kostnego. W przypadku braku zrostu po złamaniu bądź operacji ortopedycznej podaje się wówczas PRP w szczelinę pomiędzy odłamami kostnymi.