Wrastające paznokcie
Jest to bolesna dolegliwość w obrębie palucha lub innych palców stopy. Z przypadkiem wrastającego paznokcia mamy do czynienia w momencie, kiedy płytka paznokcia wbija się w miękką tkankę wału paznokciowego. Do takiego stanu może dojść poprzez uraz mechaniczny, infekcje, uprawianie niektórych dyscyplin sportowych, nieprawidłowe, zbyt głębokie obcinanie paznokcia, a także noszenie źle dopasowanego obuwia.
Choroba ta przejawia się początkowo niewielkim bólem w obrębie wału paznokciowego, po stronie, po której paznokieć wrasta pod skórę. Z czasem dolegliwość może przerodzić się w stan zapalny, co wydłuża proces leczenia. Może również dojść do rozprzestrzeniania się zakażenia na skórę i tkankę podskórną całego palca.
Aby uniknąć problemu wrastającego paznokcia należy:
- zadbać o wygodne, dobrze dobrane obuwie,
- przestrzegać higieny stóp,
- prawidłowo obcinać paznokcie.
W gabinecie podologicznym pacjent może uzyskać porady odnośnie prawidłowego i skutecznego leczenia wrastających paznokci.
W Poradni Chorób Stopy stosujemy różne terapie w walce z wrastającymi paznokciami, takie jak:
- Tamponada – podstawowy zabieg zapobiegający wrastania płytki paznokciowej ze stanem ropnym zapalnym. Polega na umieszczeniu opatrunku w wale okołopaznokciowym, nasączonym preparatem o działaniu przeciwzapalnym. Tak założony opatrunek powoduje poprawę stanu zapalnego oraz odseparowuje paznokieć od wału paznokciowego, przynosząc ulgę;
- Klamra drutowa – rozkładana w bardzo zaawansowanych deformacjach paznokcia, również przy stanach zapalnych i ropnych. Klamra ma za zadanie odciągnąć wrastający paznokieć i wyprostować macierz paznokcia. Sposób działania klamry jest zbliżony do działania aparatu ortodontycznego na zębach. Poprzez działanie odpowiednią siłą, klamra zmienia tor wzrostu paznokcia i wyciąga go z wału paznokciowego;
- Klamra korygująca (metalowa, plastikowa) – zakładana w przypadku lekkich deformacji paznokcia bez stanów zapalnych. Klamra naklejana jest na płytkę paznokcia bezboleśnie. Zapobiega wrastaniu paznokcia w naskórek i koryguje jego wzrost;
- Klamra tytanowa – stosuje się ją przy mocno wkręcanych paznokciach, gdzie mamy trudność zamocowania tradycyjnej klamry z haczykami. Klamra tytanowa jest mocowana za pomocą specjalistycznych komponentów, utwardzonych do paznokcia za pomocą lampy polimeryzacyjnej LED.
Działanie klamry jest powolne i jednostajne, co pozwala uniknąć powstawania onycholizy. - Kostka Arkady – jest jedną z metod leczenia wrastających i wkręcających paznokci. Zabieg wykonywany jest przez certyfikowanych podologów. W Poradni Chorób Stopy zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym, które jest podawane przez lekarza.
W przypadku przewlekłego wrastania paznokcia w wał okołopaznokciowy, kiedy leczenie zachowawcze nie przynosi rezultatu, konieczne jest zastosowanie leczenia chirurgicznego, polegającego na plastyce wałów paznokciowych. W tej metodzie leczenie posiadamy bardzo duże doświadczenie. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu przez lekarza, w asyście pielęgniarki/podologa.