Retronychia

Retronychia to zespół ostrych dolegliwości (ból, zaczerwienienie, obrzęk, wysięki) w okolicy podstawy płytki paznokciowej. Dotyczy najczęściej palucha stopy, lecz może występować również w pozostałych palcach stóp i rąk. Za przyczynę powstania najczęściej uważa się urazy wywołane zbyt ciasnym obuwiem oraz błędy w skracaniu paznokci i zaniedbania higieniczne.

Istotą choroby jest przerwanie ciągłości między łożyskiem a płytką paznokcia. Konsekwencją tego zjawiska jest spełzanie płytki, a nowa zaczyna wypychać wyrośniętą powodując stany zapalne w okolicy wału proksymalnego. Zmianie ulega również zabarwienie płytki, staje się ona pożółkła, czasami poprzecznie pobruzdowana i z cechami częściowej onycholizy.

Leczenie choroby polega na odbarczeniu przez usunięcie konfliktującego fragmentu płytki paznokciowej w okolicy macierzy.

W Poradni Chorób Stopy zabieg jest całkowicie niebolesny dzięki możliwości znieczulenia palucha.

Po zabiegu konieczne są regularne kontrole podologiczne celem monitorowania prawidłowego wzrostu płytki paznokciowej.

Terapia zrealizowana w Poradni Chorób Stopy

Przypadek pacjenta, który w wyniku doznanego urazu mechanicznego w obrębie palucha stopy prawej zmagał się z wrastaniem płytki paznokciowej w okolicę wału proksymalnego. Dotychczasowe próby leczenia podologicznego zakończone, ogólne nasilenia dolegliwości bólowych. Miejscowo zaczerwienienie i obrzęk okolicy wału bliższego paznokcia palucha stopy prawej; palpacyjnie znaczna tkliwość palucha; bez cech onycholizy płytki.

Podjęte leczenie: retronychia płytki paznokciowej palucha stopy prawej.

Zabieg polegał na odbarczeniu przez usunięcie konfliktującego fragmentu płytki paznokciowej w okolicy macierzy; wykonany w znieczuleniu miejscowym.

Przed

Efekt bezpośrednio po zabiegu

    Umów się na wizytę
    Call Now Button