Rehabilitacja w zespołach bólowych i zapaleniach przodostopia
W przypadku dolegliwości bólowych zlokalizowanych w obrębie przodostopia bardzo ważna jest odpowiednia rehabilitacja. Na początku należy przeprowadzić szczegółowe badanie kliniczne, aby ustalić przyczynę bólu i zaplanować odpowiednią terapię. W początkowej fazie leczenia najczęściej wprowadza się zabiegi fizykalne (laser, jonoforeza, które zmniejszają lokalny stan zapalny i dolegliwości bólowe w obrębie stopy). W większości przypadków najważniejszą rolę w terapii odgrywają różne techniki manualne.
Dla przykładu w dysfunkcjach nerwów obwodowych prawidłowo dobrane oraz wykonane techniki neuromobilizacji uelastycznią oraz zapewnią normalizacje funkcji tkanki nerwowej. Przyczyn zakłóceń pracy układu nerwowego jest wiele i mogą występować na różnych poziomach, dlatego tak ważnym elementem jest badanie kliniczne oraz dobranie odpowiednich technik.
W przypadkach przeciążeń podeszwowej części stopy, objawiających się bólem i występowaniem modzeli, niezmiernie istotną rolę odgrywa dobór indywidualnych wkładek ortopedycznych. Terapeuta poprzez wykonanie specjalnych technik mobilizacyjnych oraz zabiegów przeciwzapalnych może również zmniejszyć dolegliwości bólowe. Dodatkowo wskazana jest konsultacja podologiczna i wykonanie zabiegu, pozwalającego na usunięcie zgrubiałych tkanek oraz konsultacja z chirurgiem stopy, w celu ustalenia możliwości leczenia operacyjnego.