Rehabilitacja po operacji tyłostopia (artrodeza)

Przed operacją pacjent spotyka się z fizjoterapeutą. Celem spotkania jest nauka chodu o kulach oraz zapoznanie się z ćwiczeniami obowiązującymi w okresie unieruchomienia opatrunkiem gipsowym. Po operacji podczas wizyt kontrolnych, lekarz zmienia opatrunki, kontrolując proces gojenia rany pooperacyjnej. Po zdjęciu gipsu pacjent zaopatrzony jest w but typu Walker. Od tego czasu należy rozpocząć rehabilitację.

W pierwszym okresie, rehabilitacja ukierunkowana jest na działanie przeciwobrzękowe (masaż przeciwobrzękowy, kinesiology taping). Podczas rehabilitacji wykonywana jest terapia tkanek miękkich, głównie mobilizacja blizny oraz rozluźnianie mięśni. Ponadto stopniowo wprowadza się obciążanie kończyny oraz ćwiczenia przywracające prawidłowy wzorzec chodu. Proces gojenia wspomagają zabiegi fizykalne, których celem jest działanie przeciwbólowe, przeciwobrzękowe oraz przyspieszenie zrostu kostnego.

Po zdjęciu buta typu Walker wprowadza się trening chodu na niestabilnym podłożu oraz ćwiczenia wzmacniające mięśnie kończyn dolnych. Stopniowo zwiększa się intensywność ćwiczeń. Trening pliometryczny (dynamiczny) to ostatni etap rehabilitacji, jego intensywność jest indywidualnie dobrana do potrzeb i możliwości pacjenta. Długość procesu rehabilitacji zależy od wielu czynników, m.in. wieku i sprawności fizycznej pacjenta oraz zaangażowania pacjenta w proces usprawniania.

    Umów się na wizytę
    Call Now Button