Rehabilitacja po operacji stabilizacji stawu skokowego

Rehabilitacja rozpoczyna się przed operacją. Jej zadaniem jest m.in.: wzmocnienie mięśni kończyn dolnych i górnych, nauka chodu przy pomocy kul oraz nauka postępowania we wczesnym okresie po operacji.

Przez pierwsze tygodnie po operacji pacjent wykonuje w domu ćwiczenia zalecone przez fizjoterapeutę. Po decyzji lekarza rozpoczyna się fizjoterapię, w trakcie której wykonywana jest terapia tkanek miękkich, mobilizacja blizny oraz rozluźnianie mięśni. Wprowadza się stopniowe obciążanie kończyny operowanej, tak aby po zdjęciu Walkera pacjent w pełni obciążał nogę.

Kolejny etap to reedukacja chodu, polegająca na przywróceniu prawidłowego wzorca chodu i równomiernego obciążania nóg. Kolejne elementy procesu usprawniania to odbudowa zakresu ruchu stawu skokowego i stopy oraz ćwiczenia stabilizujące i wzmacniające mięśnie. Terapię manualną i ćwiczenia wspomagają zabiegi fizykalne, których celem jest działanie przeciwbólowe, przeciwobrzękowe oraz przyspieszające procesy gojenia. Ostatnim etapem rehabilitacji są ćwiczenia dynamiczne (trucht, skoki), ich intensywność jest  odpowiednio dopasowana do możliwości pacjenta.

Długość procesu rehabilitacji zależy od wielu czynników, m.in. wieku i sprawności fizycznej pacjenta oraz zaangażowania pacjentów w proces usprawniania.

    Umów się na wizytę
    Call Now Button