Rehabilitacja po operacji stabilizacji stawu skokowego
Rehabilitacja rozpoczyna się przed operacją. Jej zadaniem jest m.in.: wzmocnienie mięśni kończyn dolnych i górnych, nauka chodu przy pomocy kul oraz nauka postępowania we wczesnym okresie po operacji.
Przez pierwsze tygodnie po operacji pacjent wykonuje w domu ćwiczenia zalecone przez fizjoterapeutę. Po decyzji lekarza rozpoczyna się fizjoterapię, w trakcie której wykonywana jest terapia tkanek miękkich, mobilizacja blizny oraz rozluźnianie mięśni. Wprowadza się stopniowe obciążanie kończyny operowanej, tak aby po zdjęciu Walkera pacjent w pełni obciążał nogę.
Kolejny etap to reedukacja chodu, polegająca na przywróceniu prawidłowego wzorca chodu i równomiernego obciążania nóg. Kolejne elementy procesu usprawniania to odbudowa zakresu ruchu stawu skokowego i stopy oraz ćwiczenia stabilizujące i wzmacniające mięśnie. Terapię manualną i ćwiczenia wspomagają zabiegi fizykalne, których celem jest działanie przeciwbólowe, przeciwobrzękowe oraz przyspieszające procesy gojenia. Ostatnim etapem rehabilitacji są ćwiczenia dynamiczne (trucht, skoki), ich intensywność jest odpowiednio dopasowana do możliwości pacjenta.