Osocze bogatopłytkowe – czynniki wzrostu (PRP)

Czynniki wzrostu są to białka obecne we krwi, pobudzające tkanki do gojenia i regeneracji. Największa ilość tych białek znajduje się w płytkach krwi.

Terapię autologicznymi czynnikami wzrostu stosuje się za pomocą wstrzyknięcia koncentratu płytek krwi w niewielkiej objętości osocza (PRP – platelet rich plasma). Terapia polega na pobraniu od Pacjenta niewielkiej ilości krwi żylnej i odwirowaniu jej za pomocą specjalnego zestawu. W wyniku odwirowania otrzymujemy trzy warstwy – dolną, zawierającą erytrocyty, czyli czerwone ciałka krwi, środkową – bogatą w płytki krwi i górną – zawierającą osocze. Następnie odciąga się warstwę bogatą w płytki krwi i podaje pod kontrolą USG w chore miejsce. Po podaniu preparatu zaleca się oszczędzanie lub w niektórych sytuacjach unieruchomienie kończyny na okres określony przez lekarza prowadzącego. Ważne jest, aby po podaniu preparatu czynników wzrostu nie stosować leków przeciwzapalnych.

W obrębie stopy i stawu skokowego autologiczne czynniki wzrostu stosuje się najczęściej w leczeniu:

  • stanów przeciążeniowych ścięgien i przyczepów ścięgnistych, takich jak, np. zapalenie ścięgna Achillesa, zapalenie przyczepu rozcięgna piętowego (ostrogi piętowej) oraz zapalenia innych ścięgien;
  • ostrych urazów mięśni i więzadeł (np. uszkodzenie więzadeł bocznych stawu skokowego);
  • zaburzeń zrostu (np. stawy rzekome);
  • złamań trudno gojących się kości (np. V kość śródstopia, trzeszki palucha);
  • choroby zwyrodnieniowej.

Wyniki prac naukowych oceniających terapie czynnikami wzrostu coraz częściej pokazują skuteczność tej formy terapii. W większości przypadków stosowanie osocza bogatopłytkowego uzupełnia się innymi formami terapii (np. rehabilitacją).

Kolejnym potencjalnym wskazaniem do zastosowania terapii czynnikami wzrostu są operacje ortopedyczne, gdzie PRP (w formie płynnej lub tzw. żelu bogatopłytkowego) podaje się w szczelinę pomiędzy odłamami kostnymi.

Istnieje na rynku co najmniej kilka systemów do uzyskiwania PRP z krwi własnej pacjenta, a producenci każdego z nich podają zalety i szczególne wskazania dla swojego produktu.

    Umów się na wizytę
    Call Now Button