Mobilizacja blizn pooperacyjnych

Blizna to pojęcie bardzo szerokie i nie dotyczy ono tylko aspektu estetycznego, ale także wzajemnej ruchomości tkanek, znajdujących się w warstwie podskórnej. Wszystkie tkanki przecięte podczas zabiegu operacyjnego podlegają procesowi przebudowy, dlatego proces mobilizacji blizn powinien być prowadzony wielowymiarowo.

Pozornie z zewnątrz zagojona blizna, wewnątrz ulega ciągłej przebudowie, proces ten można usprawnić i przyspieszyć przez odpowiednią fizjoterapię.

Mobilizację tkanek miękkich związanych z blizną rozpoczynamy w momencie wygojenia rany pooperacyjnej,  zwykle ma to miejsce ok. 3-4 tygodnie  po zabiegu.

Warunkiem koniecznym podczas terapii są suche ręce terapeuty i sucha skóra pacjenta, nie stosuje się środków poślizgowych, jak przy masażu klasycznym. W celu mobilizacji blizn wykorzystuje się techniki pośrednie, takie jak: rolowanie skóry w okolicy blizny i rozciąganie blizny, a także bezpośrednie: rolowanie dynamiczne blizny, trakcja, przesuwanie, rozciąganie, przełamywanie i uwalnianie.

    Umów się na wizytę
    Call Now Button