Martwice jałowe w obrębie stopy u dzieci – choroba Kohlera

Martwica jałowa kości łódkowatej (ch. Kohlera) występuje 4-krotnie częściej u chłopców niż u dziewczynek. Szczyt zachorowań przypada na wiek przedszkolny.  Przyczyny tego schorzenia pozostają nieznane, ale rokowania są dobre i w prawie wszystkich przypadkach kość łódkowata przebudowuje się.

Typowe objawy tej choroby to ból oraz obrzęk przyśrodkowej powierzchni stępu, oraz chodzenie na zewnętrznej krawędzi stopy, połączone z niechęcią dziecka do zabaw ruchowych i ćwiczeń. Objawy mogą być znacznie nasilone, z zaczerwienieniem i zwiększonym uciepleniem stępu sugerującym zapalenie.

Rozpoznanie

Rozpoznanie stawia się na podstawie badań dodatkowych, ultrasonografii oraz radiografii klasycznej. Na rentgenogramach stwierdza się sklerotyzację i fragmentację kości łódkowatej.

Schorzenie jest samoograniczające i nie wymaga leczenia przyczynowego, a jedynie objawowego, opartego głównie na odciążaniu stopy oraz fizykoterapii. W bardziej nasilonych przypadkach wskazane jest stosowanie opatrunków gipsowych. Leczenie operacyjne nie odgrywa roli w chorobie Kohlera.

Umów się na wizytę
Call Now Button