Choroba Haglunda – Severa
Choroba Haglunda-Severa to jałowa martwica guza kości piętowej. Występuje później niż choroba Kohlera, a szczyt zachorowań przypada na 11 rok życia. Jest 3-krotnie częstsza u chłopców i w 60% przypadków występuje obustronnie. Jest zdecydowanie częstsza u dzieci uprawiających sport, choć może wystąpić także u dzieci nieprowadzących aktywnego trybu życia.
Bezpośrednia przyczyna rozwoju choroby to niedokrwienie tylnej części pięty. Do nieprawidłowego przepływu krwi najczęściej przyczyniają się m.in.: przeciążenie, mikrourazy, zaburzenia hormonalne bądź uwarunkowania genetyczne. Niekiedy zaburzenia ze strony układu krwionośnego powstają w wyniku zerwania połączenia między tzw. krążeniem nasadowym i przynasadowym. Szybki wzrost kości powoduje regenerację powstałej martwicy, jednak w procesie tym mogą wystąpić deformacje, co może wpłynąć na rozwój chorób zwyrodnieniowych.
Objawy
Typowe objawy to bóle pięt, zwłaszcza po wysiłku, niekiedy połączone z obrzękiem, zaczerwienieniem i zwiększonym uciepleniem.
Rozpoznanie stawia się przede wszystkim na podstawie wywiadu i badania klinicznego, ponieważ badania dodatkowe, takie jak ultrasonografia czy radiografia klasyczna mogą nie wykazać nieprawidłowości. Typowe objawy radiologiczne to sklerotyzacja i fragmentacja apofizy kości piętowej.
Leczenie
Schorzenie jest samoograniczające i całkowicie przechodzi do okresu pokwitania. Nie wymaga leczenia operacyjnego. Leczenie nieoperacyjne jest leczeniem przede wszystkim objawowym, polega na stosowaniu wkładek odciążających piętę oraz na fizykoterapii przeciwbólowej i przeciwzapalnej.