Przyczyny powstawania haluksów
Przyczyny powstawania palucha koślawego są wieloczynnikowe. U wielu osób wiążą się one z wrodzonymi skłonnościami. Wykazano, że u około 70 procent pacjentów problem z paluchem koślawym występuje na tle rodzinnym. To znaczy, że podobna deformacja występuje u rodziców, dziadków lub u rodzeństwa.
Niewłaściwe obuwie
Korzystanie z nieprawidłowego obuwia jest jedną z najczęściej podawanych przyczyn powstawania deformacji. Niewątpliwie buty typu szpilki na wysokim obcasie oraz buty z wąskimi czubkami wpływają na powstawanie lub pogłębianie się deformacji.
Badania przeprowadzone wśród ludów nieużywających obuwia wykazały, że deformacja typu paluch koślawy zdarza się u nich niesłychanie rzadko. W naszym klimacie trudno sobie wyobrazić zrezygnowanie z tej części garderoby. Niestety nawet buty typu sportowego powodują niewielkie spychanie palucha, co u osób z wrodzonymi skłonnościami może dać początek choroby.
Drugą częstą przyczyną powstawania palucha koślawego jest nadmierna wiotkość stawów w obrębie stopy
Często jest to połączone z uogólnioną wiotkością stawową, tzn. dotyczącą również innych stawów, takich jak kolanowy, łokciowy, stawy palców. Mówimy wtedy o tzw. hypermobilności pierwszego promienia stopy.
Inne przyczyny powstawania palucha koślawego:
- nadmierna wiotkość stawowa (hypermobilność I promienia);
- choroby zapalne układu stawowego, np. reumatoidalne zapalenie stawów;
- przykurcz ścięgna Achillesa;
- koślawość tyłostopia;
- płaskostopie poprzeczne;
- stan po amputacji palca drugiego.