• Ból stopy

  Zalecany jest przede wszystkim odpoczynek. Nogę należy odciążać, najlepiej w ogóle unikać chodzenia, nie mówiąc już o aktywnościach sportowych –  jak najwięcej trzeba leżeć ze stopami uniesionymi wysoko. Przy bólach wynikających z przeciążenia warto jest kilka razy dziennie, na piętnaście, dwadzieścia minut, przykładać na bolące miejsce okłady z lodu. Można również smarować stopy maściami przeciwzapalnymi. Gdy ostre objawy miną, można też zacząć delikatnie ćwiczyć, ale ograniczyć się do sportów bardzo mało obciążających. Warto również zainwestować w wygodne obuwie z amortyzującą wkładką odpowiednio podpierającą łuki stopy oraz w miękkie poduszeczki na śródstopie – amortyzujące wstrząsy. Pamiętajmy, iż stopy wymagają bardzo długiego czasu, aby wrócić do pełni formy dlatego należy o nie stale dbać. Boleć może naprawdę każda z delikatnych części stopy, począwszy od czubków palców, po pięty oraz przyczepiające się tam ścięgno Achillesa. Najwięcej utrapień przysparza śródstopie, w szczególności miejsce gdzie główki tworzących je kości stykają się z kośćmi palców. Nieleczone bóle stopy mogą prowadzić do pojawienia się pęcherzy, odcisków, do bólu w drugiej stopie, w kolanach, kręgosłupie lędźwiowym, a nawet do powstania bardzo uciążliwych wad postawy.

  Ból stopy

  Nieraz ciężko od razu się zorientować , czemu bolą nas stopy. Jednak nigdy nie należy takich objawów lekceważyć, ponieważ konsekwencje mogą być bardzo nieprzyjemne.

  Czynniki powstawania

  ból stóp

  ból stóp

  Ból stóp, a przede wszystkim śródstopia i pięt są utrapieniem osób, które rozpoczynają swoją przygodę z bieganiem albo uprawiają sporty, w których wiele się biega oraz skacze, zwłaszcza jeśli robią to w źle dobranym obuwiu pozbawionym wystarczającej amortyzacji. Druga grupa narażonych to kobiety – niewolniczki modnych butów na wysokich wysokim obcasie jak na przykład szpilki. W takim przypadku kości śródstopia są poddawane dodatkowym, niefizjologicznym obciążeniom, a palce zostają nienaturalnie stłoczone. To sprzyja ich podwijaniu się, co z kolei znacznie zwiększa nacisk na główki kości śródstopia. Ryzyko jest powiększone  u osób o wyjątkowo wysokim podbiciu, jak i u tych, u których drugi palec jest dłuższy od palucha. Stopy bardziej bolą również przy nadwadze, gdyż podczas chodzenia każdą obciąża trzykrotność ciężaru naszego ciała. Bywa też, iż ból stóp to efekt tak zwanych mikrozłamań z przeciążenia, zwanych dawniej stopą piechura, bądź nerwiaka Mortona, czyli przerostu tkanki włóknistej wokół nerwu – zwykle między trzecią a czwartą głową kości śródstopia.

  Czy trzeba iść do lekarza?

  U chorych z cukrzycą do niezwłocznej wizyty u specjalisty ortopedy powinny skłaniać nawet niewielkie problemy ze stopami, zwłaszcza jeśli doszło do uszkodzenia skóry. Jeśli nie mamy cukrzycy ani innych przewlekłych chorób powinniśmy poradzić się ortopedy z Poradni Chorób Stopy – jeśli na przykład opuchlizna stopy nie zmniejsza się po kilku dniach leżenia oraz stosowania domowych sposobów (zimne okłady), jeśli ból stopy przy chodzeniu utrzymuje się i narasta przez kilka tygodni, mimo noszenia wygodnego obuwia bądź jeśli jest piekący i dotyczy głównie podeszwy, a towarzyszy mu drętwienie czy mrowienie. Lekarz zapewne zleci badanie RTG stóp, aby wykluczyć złamanie, bądź zwichnięcie. Zdjęcie pomaga również ustalić, czy kości stopy pozostają w prawidłowym ustawieniu. Uszkodzenia tkanek miękkich znacznie lepiej wykrywa USG.

  Przyczyny

  ból stopy

  ból stopy

  Ból stopy może być wywołany wieloma czynnikami. Należy jednak pamiętać, iż przyczyny tego rodzaju dolegliwości mogą być zarówno związane ze stopą, jak i stanowić bardziej uogólniony problem, który dotyczy całego organizmu, bądź schorzenia obejmującego odległą od stopy lokalizację. Zwykle przyczyny powodujące ból stopy to między innymi urazy stłuczenia, skręcenia, zwichnięcia, czy złamania. Dotyczą one zarówno ścięgien oraz więzadeł, jak i struktur kostnych. Powtarzające się zmiany urazowe, bądź nadmierne obciążenie stóp często prowadzą do zmian o typie przewlekłym, określanych jako choroba zwyrodnieniowa stawów. Takie właśnie zwyrodniałe stawy stóp są częstą przyczyną nawracających się bólów stóp.

  Wśród odległych oraz ogólnoustrojowych przyczyn powodujących uporczywy ból stopy warto wymienić:

  – choroby nerwów na przykład  rwa kulszowa,

  – choroby dolnego odcinka kręgosłupa, na przykład przepuklina krążka międzykręgowego w odcinku lędźwiowym, zwężenie kanału kręgowego w odcinku lędźwiowym, bądź kręgozmyk ( ból dotyczy często całej kończyny dolnej oraz promieniuje do stopy),

  – neuropatie obwodowe, czyli zaburzenia czucia bądź unerwienia motorycznego stopy, wywołujące ból stóp, mrowienie, pieczenie bywają często związane z współistniejącymi chorobami takimi jak cukrzyca, niedobór witamin, alkoholizm, nowotwory hematologiczne, przewlekłe choroby zapalne,

  – tak zwana dna moczanowa, czyli zaburzenie przemian kwasu moczowego objawiające się okresowym oraz nawracającym zapaleniem stawów,

  Schorzenia

  Wśród schorzeń dotyczących układu ścięgnistego powodujących ból stopy należy wymienić między innymi:

  – tak zwany paluch biegacza,

  – kontuzję dotyczącą I stawu śródstopno-paliczkowego objawiającą się bólem u podstawy palucha z często towarzyszącym obrzękiem oraz zaczerwienieniem,

  – uraz, bądź zapalenie ścięgna Achillesa przekładające się na uporczywy ból stopy umiejscowiony na przebiegu ścięgna rozpoczynający się w okolicy pięty,

  – piekący, bądź palący ból stopy lokalizujący się między II oraz III palcem jest objawem choroby Mortona,

  – tak zwany zespół kanału stępu,

  – płaskostopie,

  – bardzo wysokie ustawienie łuku stopy,

  – ból stóp okolicy palców będący przyczyną infekcji skórnych, takich jak grzybice oraz zakażenia przestrzeni międzypalcowych. Ból tej okolicy może powodować również wrastający paznokieć.

  Płaskostopie

  Płaskostopie charakteryzuje się niskimi bądź obniżającymi się łukami stopy. U dzieci oraz młodzieży stopy płasko-koślawe są jednym z objawów nieprawidłowej postawy. U dorosłych płaskostopie jest przeważnie wynikiem noszenia niestosownego obuwia, jednak przyczynia się do jego powstawania także siedzący tryb życia, złe ustawienie stóp w czasie chłodu, a przede wszystkim zwykłe stanie. W poszczególnych przypadkach płaskostopie może powstać na skutek znacznego powiększenia ciężaru ciała, na przykład w czasie ciąży czy też przy otyłości. Powinno się jak najczęściej chodzić boso po naturalnym podłożu, jak również wykonywać odpowiednie ćwiczenia, na przykład chwytać palcami stóp różne drobne przedmioty, jak i nosić właściwe obuwie.

  Bóle śródstopia

  Przyczyną bóli śródstopia jest zapadnięcie w całości przedniego łuku stopy, bądź przemieszczenie jednej z kości wchodzących w skład łuku. Bóle śródstopia występują u osób w wieku średnim – częściej u kobiet niż u mężczyzn. Głównym winowajcom są zbyt wysokie oraz cienkie obcasy, które powodują ześlizgiwanie się stopy ku przodowi oraz przenoszenie się ciężaru ciała na kość śródstopia. Buty powinny być wystarczająco obszerne, mieć płaskie podeszwy oraz niezbyt wysoki obcas. W poprzek podeszwy buta podkłada się podpórkę tak zwaną pelotkę, która zmniejsza ucisk kości śródstopia na tkanki miękkie. Z ćwiczeń najważniejszym jest zginanie palców ponieważ pobudza ono do ruchu mięśnie międzykostne, oraz inne drobne mięśnie podeszwy. Przeciwskazane są jednak wszelkie ćwiczenia na koniuszkach palców.

  Paluch koślawy (halluxy, haluksy, halluksy)

  Zniekształcenie to często pojawia się nawet już u młodych dziewczyn, a dolegliwości dają o sobie znać później. Duży paluch skręca się w stronę pozostałych, a u jego podstawy tworzy sie narośl kostna  przypominająca przyklejoną połówkę orzecha włoskiego. Profilaktyka w tym wypadku to wygodne obuwie nie ściskające palców. Kiedy paluch jest już zniekształcony, należy wkładać pomiędzy niego i następny palec kliny. Większe rozmiarowo halluxy można operować.

  Najczęstsze dolegliwości

  ból stopy

  ból stopy

  Odciski – nabawiamy się ich w zbyt ciasnych butach na zbyt wysokich obcasach, bądź butach wykonanych z tworzywa sztucznego. Na palcach powstaje zrogowaciała skóra zwana korzeniem, która przy naciśnięciu wbija się w palec jak szpila oraz powoduje dokuczliwy ból. Odcisków nie jest łatwo się pozbyć, poza tym kiedy nie usuniemy korzenia odrastają. Całe szczęście w aptekach mamy coraz więcej skuteczniejszych środków w postaci plastrów, płynów oraz maści, które umożliwiają usunąć odcisk wraz z korzeniem.

  Halluksy – są to zniekształcenia stawu palucha. Powstają przy noszeniu ciasnych butów oraz przy na zbyt wysokich obcasach. Przypadłość do powstawania halluksów może być także dziedziczna. Jeśli zniekształcenie nie jest zbyt bardzo duże, pomocne wtedy jest noszenie specjalnych wkładek między palcami, bądź też można leczyć specjalnym aparacikiem zakładanym na noc. Przy bardzo zaawansowanych halluskach zmiany usuwane są operacyjnie.

  Modzele – to bardzo zgrubiała skóra na podeszwie stopy. Powstają, gdy stopa jest uciskana od góry, przy zbyt ciasnych butach, a od dołu przy twardej podeszwie. Do pozbycia się ich należy używać preparaty złuszczające z mocznikiem. Dla poprawy komfortu chodzenia warto zakładać specjalne miękkie wkładki żelowe lub z gąbki.

  Pękające pięty – przyczyną zazwyczaj jest niedostateczna higiena oraz wysoki niedobór witamin. Przez powstające bruzdy do organizmu przedostają się zarazki. Dla ratowania pięt należy między innymi – zażywać witaminę A+E w kapsułkach, codziennie moczyć stopy w wodzie z szarym mydłem, a po starciu twardego naskórka wcierać w pięty witaminę A w kroplach bądź maści. Kuracja wymaga wysokiej cierpliwości oraz systematyczności.

  Wrastające paznokcie – powstają na wskutek obcinania paznokci na okrągło oraz nosząc obuwie ze zbyt wąskimi noskami. Przypadłość tą leczymy w gabinetach zajmującymi się leczeniem tej dolegliwości, np. w Poradni Chorób Stopy.

  Grzybica – jest to bardzo podstępna choroba i w łatwo można przegapić pierwsze objawy. Grzybicy możemy nabawić się między innymi na basenie, w hotelu pod prysznicem itp. Do zakażenia dochodzi poprzez kontakt ze skórą nosiciela lub zarodnikami, które mogą znajdować się praktycznie wszędzie gdzie jest ciepło oraz wilgotno. Choroba wymaga wysokospecjalistycznego leczenia – najlepiej pod kontrolą dermatologa.

  Nadmierna potliwość – dolegliwość najczęściej pojawia się w okresie dojrzewania, a zanika około dwudziestego piątego roku życia. Niestety są też takie osoby, u których nadmierna potliwość męczy przez długie lata. Problemu nadmiernej potliwości nie można pozostawić samemu sobie ponieważ macerowana skóra ułatwia przenikanie bakterii, grzybów oraz drożdży do wnętrza organizmu. Objawy hamuje smarowanie płynami zawierającymi mocznik, bądź również specjalnymi kosmetykami. Czasem jednak konieczne jest przyjmowanie antybiotyków. Przy nadmiernej potliwości należy szczególnie zwrócić uwagę na wielce staranną higienę, stopy myjemy przynajmniej 2 razy na dziennie i dokładnie osuszamy przestrzenie między palcami oraz stosujemy preparaty minimalizujące pocenie się. Warto również stosować specjalne wkładki oraz spray?e do obuwia.

  Obrzęki – jeśli obrzęki nie są skutkiem poważnych chorób krążeniowych, cukrzycowych, bądź innych, wystarczy zastosować im chwilę relaksu i zanurzyć się w letniej wodzie z dodatkiem soli, zastosować zimny prysznic, owinąć elastycznym bandażem, oraz położyć się z nogami uniesionymi na poduszkach.

  Bolesne pęcherze – powstają na piętach, na palcach, mogą również powstawać przy noszeniu pełnego obuwia na naszych bosych stopach odparzając przy tym całe podeszwy. Przy niedużym pęcherzu wystarczy umyć stopy, osuszyć oraz przykleić niewielki opatrunek. Dostępne są również specjalistyczne opatrunki wchłaniające wysięk oraz opatrunki w spray’u.

  Zbyt sucha skóra – kiedy skóra piecze, łuszczy się, swędzi, a na piętach powstają zgrubienia, wtedy moczymy stopy w wodzie z dodatkiem oliwki oraz stosujemy kremy do stóp z dodatkiem środków nawilżających.

  Pękające naczynka – dolegliwość najczęściej powstaje w bardzo upalne dni. Aby się przed tym obronić warto moczyć stopy wodzie z dodatkiem soku z cytryny, który skutecznie obkurcza naczynia. Kwaśne kąpiele pomagają usunąć istniejące pajączki z okolic naszych kostek.

  Ból stopy
  4.7 (94%) 10 głos[ów]
  Dodaj komentarz →
 • Opublikowany przez Beata w 4 lipca 2014, 19:22

  Niestety cierpię na tą dolegliwośc już trzy lata, żaden lekarz mi nie pomógł, a choroba się nasila. Pomocy…

  Odpowiedz →
  • Opublikowany przez Poradnia Chorób Stopy w 9 lipca 2014, 11:15
   Odpowiedz Beata

   Szanowna Pani, zajmujemy się leczeniem również tego schorzenia, zapraszamy do kontaktu, tel. 660 288 244, pozdrawiamy, Poradnia Chorób Stopy

   Odpowiedz →
   • Opublikowany przez Iwona w 21 lipca 2014, 20:18
    Odpowiedz Poradnia Chorób Stopy

    Witam. Mnie też na razie nikt nie może pomóc. Leczę się w Poradni leczenia bólu od roku. Lek, który mi pomaga to LYRICA, ale nie ukrywam, że jest drogi i nie refundowany. Wczoraj miałam taki atak bólu, że zażyłam dodatkowo metadon, ale i tak bez specjalnego efektu ulgi. Czy jest jakaś nadzieja, że nie będę ze strachem czekać na kolejny atak ??????????

    Odpowiedz →
    • Opublikowany przez Halina Szewczyk w 20 listopada 2016, 13:10
     Odpowiedz Iwona

     Pomogą Ci zabiegi hirudoterapii.

     Odpowiedz →
    • Opublikowany przez Eugeniusz w 20 maja 2017, 23:07
     Odpowiedz Iwona

     Od 12 lat jestem na rencie z powodu polineuropatii.Wczesniej z powodu bolu stop nie moglem egzystowac az do momentu kiedy Pani Doktor przepisala mi liryka 300, tramadol 100- tabletki i tramadol krople.Biore to 3 razy dziennie po 1 tabletce liryki i tramadolu.Krople 40,biore dodatkowo w trakcie uciazliwego bolu.Teraz zyje bez bolu.Czasami wieczorem mam dolegliwosci, ale po kroplach przechodzi.Koniecznie Lyrica 300 i tamadol 100, nie mniejsze.Kiedys bralem i nie pomagalo.Zycze zdrowia. Na poczatku radze posiedzic nie chodzic bo mozesz miec zawroty glowy.

     Odpowiedz →
   • Opublikowany przez Zdzisław w 27 marca 2016, 16:46
    Odpowiedz Poradnia Chorób Stopy

    Witam, mam pytanie gdzie znajduje się ta poradnia leczenia stóp, ponieważ ja mieszkam w Oleśnicy, 30km od Wrocławia, pozdrawiam.

    Odpowiedz →
  • Opublikowany przez Dorota w 12 listopada 2014, 11:51
   Odpowiedz Beata

   Dzień Dobry,
   Opisane objawy są charakterystyczne dla neuralgii Mortona, oczywiście ostateczna diagnoza może być postawiona dopiero po zbadaniu Pani/Pana. W tej chorobie badanie USG i MR nie są specjalnie wiarygodne, decyduje badanie manualne stopy. Zapraszamy do Poradni Chorób Stopy.
   Pozdrawiamy,
   http://www.poradniastopy.pl

   Odpowiedz →
 • Opublikowany przez barbara w 11 października 2014, 19:00

  Należy znaleźć lekarza od stóp. To podolog. Najwięcej pomoże.

  Odpowiedz →
 • Opublikowany przez A w 2 listopada 2014, 13:55

  dzień dobry
  od kilku miesięcy zmagam się z "bólem nerów" u dwóc palców prawej nogi. Jest to 3 i 4 palec, a raczej nerwy pomiędzy nimi. Ból pojawia sie po "naciśnięciu" gdzies w środkową część śródstopia. Jest szczególnie odczuwalny po wstaniu z łożka i załozeniu twardych butów, a szczeolnie tych na obcasie. Ból powoduje kulenie, ponieważ nie do wytrzymania staje się ten przeskakujący, piekący ból nerówow. Czy to może być zespół Mortona? Żaden lekarz nie potrafi mi nic powiedzieć.

  Odpowiedz →
 • Opublikowany przez Rozalia w 21 listopada 2014, 15:11

  Czy mój ból 4 palca w nodze -tylko w obuwiu i przy chodzeniu -boli poduszeczka tego palca to też choroba Mortona?Ból znika po ściągnięciu obuwia.

  Odpowiedz →
 • Opublikowany przez Kamila w 11 marca 2015, 11:58

  Jestem po dwóch ciążach, zaczęłam ćwiczyć, chodzę na zumbę – rodzaj tańca aerobowego, gdzie dużo jest skakania itp. Po kilkunastu minutach ćwiczeń zawsze zaczyna mnie boleć podeszwa stóp – właściwie środek…Nie wiem, czy to wynik lekkiej nadwagi pozostałej po ciąży, czy nieodpowiedniego obuwia, czy może to coś poważniejszego i należałoby udać się do specjalisty. Dodam, że nie przypominam sobie, żebym wcześniej miała takie "problemy"…

  Odpowiedz →
  • Opublikowany przez Dorota w 13 kwietnia 2015, 13:46
   Odpowiedz Kamila

   Szanowna Pani,
   Objawy, które Pani podała nie dają całego obrazu ewentualnego schorzenia lub urazu. Dobrze, że Pani zwraca uwagę na takie dolegliwości bólowe, ponieważ nigdy nie należy ich lekceważyć. W celu rozpoznania problemu i doboru odpowiedniej terapii powinna się Pani wybrać na konsultację do ortopedy – specjalizującego się w schorzeniach i urazach stopy. Jeśli zdecyduję Pani na konsultację w naszej Poradni zapraszam do kontaktu pod numerem 660 288 244.
   Pozdrawiam,
   Dorota Łoś

   Odpowiedz →
Napisz komentarz
Cancel reply
 • MY W MEDIACH

  Specjaliści z Poradni Chorób Stopy są bardzo często zapraszanymi gośćmi w roli ekspertów, przez telewizję, prasę oraz rozgłośnie radiowe.
  Czytaj więcej
 • DLACZEGO MY?

  Posiadamy wieloletnie doświadczenie w leczeniu zachowawczym i operacyjnym chorób i urazów stopy oraz stawu skokowego.
  Czytaj więcej
 • LECZENIE HALUKSÓW

  Stosujemy nowoczesne metody operacyjne, bez konieczności unieruchomienia w gipsie, używamy najlepszych tytanowych implantów.
  Czytaj więcej
Ból stopy
4.7 (94%) 10 głos[ów]