Dolegliwością stopy niezwykle częsta i bardzo uciążliwą jest wystąpienie palucha koślawego (łac. hallux valgus) zwanego inaczej halluksem lub haluksem. Jest to zniekształcenie stopy, które wynika z odchylenia palucha w stawie śródstopno-paliczkowym. Najczęstsze przyczyny tkwią w uwarunkowaniach genetycznych, jednakże niezwykle istotne są także czynniki zewnętrze takie jak  nieodpowiednio dobrane obuwie na wysokim obcasie i zakończone wąskim noskiem. Powoduje to nierównomierny rozkład ciężaru ciału i zbyt intensywne obciążenie przodostopia, co następnie wpływa na deformację palucha. Wąskie czubki butów uciskają paluch i powodują jego odchylenie oraz zmniejszenie i w końcu całkowity zanik łuku poprzecznego stopy co skutkuje płaskostopiem poprzecznym.

hallux operacja
hallux operacja

  Hallux wymaga leczenia. W pierwszej kolejności, w stadium mało zaawansowanym jest to leczenie objawowe inaczej zwane leczeniem zachowawczym. Zależy ono przede wszystkim od stopnia powstałych zniekształceń stopy. W tej metodzie leczenia halluxów stosuje się najczęściej specjalne wkłady lub kliny między paluchem a palcem II, powodujące prawidłowe ustawienie palucha. Można stosować również specjalne wkładki ortopedyczne lub osłony żelowe lub silikonowe. Istotna jest także farmakoterapia mająca na celu zwalczanie stanu zapalnego.

  W przypadkach, gdy leczenie objawowe nie pomaga wymagany jest zabieg. Operacja halluxa jest bezpieczna i bezbolesna, stosowane jest lokalne znieczulenie. Podczas wywiadu lekarskiego po dokonaniu odpowiednich badań wybierana jest odpowiednia, najlepsza metoda operacyjna. Uzależniona jest ona od takich czynników jak wielkość zniekształcenia, rodzaje zmian i inne zwyrodnienia anatomiczne stopy. Operacja halluxów może polegać na rekonstrukcji torebki stawowej, ścięgien czy więzadeł lub na osteotomii czyli przecięciu kości.

  Uzupełnieniem leczenia halluxów jest rehabilitacja w postaci lasera, krioterapii, zastosowania pola magnetycznego czy ćwiczeń indywidualnych. Zadaniem rehabilitacji jest szybszy powrót do zdrowia i do pełnej sprawności po operacji halluxów.

Tagi: hallux leczenie

Call Now Button