Leczenie operacyjne

Leczenie operacyjne haluksów

W ciągu ostatnich kilkunastu lat dokonano prawdziwej rewolucji w zakresie chirurgicznego leczenia paluchów koślawych. Obecnie w nowoczesnej chirurgii stopy stosuje się około 15-20 metod operacyjnych tego schorzenia.

Wprowadzono nowe implanty poprawiające stabilność zespolenia kości, co z kolei pozwoliło na odejście od stosowania opatrunków gipsowych. Dzięki temu, już następnego dnia po operacji palucha koślawego (haluksa), pacjent może chodzić w specjalnym bucie pooperacyjnym. Można używać dwóch takich butów jednocześnie, co oznacza, że podczas jednego zabiegu i znieczulenia chirurg jest w stanie zoperować obie stopy. Używanie obuwia odciążającego pomaga jednocześnie zmniejszyć obrzęk i ból pooperacyjny.

Jak przebiega kwalifikacja pacjenta do operacji?

Podczas wizyty w Poradni Chorób Stopy chirurg ortopeda bada stopę, sprawdza stopień deformacji, lokalizuje bolesne miejsca, sprawdza obecność współwystępujących deformacji. Niezbędna jest również analiza badania RTG. Badanie RTG powinno być wykonane na stojąco, czyli w obciążeniu, w dwóch projekcjach: od góry i z boku (tzw. AP + bok). Na prześwietleniu można wyznaczyć szereg różnych kątów. Najważniejsze z nich to kąt IM, czyli międzyśródstopny (norma do 9 stopni) oraz kąt HV, czyli kąt koślawości palucha (norma do 15 stopni).

Na podstawie badania stopy oraz oceny zdjęć RTG następuje dobór metody operacyjnej. Następnie lekarz wyjaśnia pacjentowi na czym polega operacja, jak będzie przebiegał zabieg oraz jak należy postępować w okresie pooperacyjnym.

Najczęściej operacja polega na osteotomii, czyli przecięciu I kości śródstopia. Po przecięciu kości wykonuje się przemieszczenie głowy I kości śródstopia w kierunku bocznym. Często w trakcie jednej operacji, w Poradnia Chorób Stopy stosowanych jest kilka technik operacyjnych, aby zapewnić jak największą skuteczność zabiegu.

Przykładowe metody leczenia operacyjnego haluksów

Egzostectomia – ścięcie przyśrodkowej części głowy I-szej kości śródstopia. Jest to najstarsza metoda operacyjna, obecnie stosowana jako ewentualny dodatek do pozostałych metod.

Operacje na tkankach miękkich – obecnie również prawie nie są wykonywane jako metoda izolowana. Stosowane jedynie u dzieci oraz jako dodatek do każdej operacji palucha koślawego. Polegają na przecięciu więzadła trzeszczkowo-śródstopnego oraz torebki stawowej po stronie bocznej stawu palucha. Dodatkowo przecina się przyczep ścięgna przywodziciela palucha. Natomiast po stronie przyśrodkowej, gdzie torebka stawowa jest rozciągnięta, w tym miejscu skraca się ją i wzmacnia. Operację na tkankach miękkich wyjątkowo można zastosować w przypadku bardzo niewielkich deformacji, jednak częstotliwość nawrotów jest tutaj mimo wszystko dość wysoka.

Osteotomie I kości śródstopia – osteotomia oznacza przecięcie kości. Jest to największa i najczęściej wykonywana grupa metod operacyjnych stosowanych w leczeniu zabiegowym palucha koślawego (haluksa). Osteotomie polegają na przecięciu kości śródstopia i zmianie jej ustawienia, a następnie zespoleniu kości w nowej pozycji, m.in. przy użyciu śrub, płytek lub innych implantów.

 

Ze względu na miejsce wykonywanego przecięcia wyróżnia się:

  • A) Osteotomie podgłowowe – wykonuje się je w bliskości stawu śródstopno-paluchowego (MTP I). Są to najczęściej wykonywane operacje palucha koślawego. Pozwalają na wyleczenie palucha koślawego w różnych stopniach zaawansowania choroby – zaczynając od umiarkowanego, poprzez średni, aż do deformacji w stopniu z pogranicza średniego i zaawansowanego. Nie nadają się do deformacji bardzo zaawansowanych. Najczęściej stosowane obecnie osteotomie podgłowowe to: zmodyfikowana metoda Scarf, Chevron, MICA.
  • B) Osteotomie trzonu – obecnie metoda ta jest rzadko stosowana, przecina się w niej kość na poziomie trzonu tzn. w środkowej części. Przykładowe osteotomie trzonu to: klasyczna metoda scarf, Ludloff.
  • C) Osteotomie przypodstawne – wykonywane są w obrębie podstawy I-szej kości śródstopia, to znaczy blisko stawu śródstopno-klinowatego (MTC I). Teoretycznie pozwalają na dokonywanie dużych korekcji, stąd popularność tej metody w niektórych krajach. W praktyce jednak wiążą się z dużą ilością skomplikowanych problemów, takich jak: wydłużenie I promienia, problemy z uzyskaniem stabilnego zespolenia.

Osteotomia Akin – zazwyczaj jest ona dodatkiem do osteotomii I kości śródstopia i jest wykonywana w obrębie paliczka bliższego palucha. Operacja ta ma na celu zwiększenie zakresu korekcji, szczególnie przydatna jeżeli paluchowi koślawemu towarzyszy tzw. paluch koślawy międzypaliczkowy. Mamy wtedy do czynienia z sytuacją, gdzie występuje nie tylko deformacja w postaci klasycznego haluksa (halux valgus), ale również towarzyszy mu dodatkowe zakrzywienie samego palucha (do wewnątrz).

Operacja usztywnienia (artrodezy) – polega na usunięciu chrząstki stawowej, ustawieniu kości w prawidłowej pozycji, a następnie zespoleniu jej przy użyciu implantów (najczęściej płytki i wkrętów tytanowych). Mimo iż sama nazwa operacji „usztywnienie stawu” brzmi groźnie i sugeruje późniejsze ograniczenia w ruchu, to jednak nie należy się obawiać tej metody. Odpowiednie zakwalifikowanie pacjenta, dokładny wywiad oraz poprawne i staranne wykonanie zabiegu – wszystkie te czynniki pozwalają uzyskać bardzo dobre wyniki leczenia metodą usztywnienia.

W przypadku deformacji palucha koślawego lub w przypadku haluksa ze zmianami zwyrodnieniowymi stosuje się:

  • A) Usztywnienie stawu klinowato-śródstopnego (operacja Lapidusa) – wskazaniem do jej wykonania są zaawansowane deformacje lub pacjenci z wyraźną hipermobilnością I-szego promienia,
  • B) Usztywnienie stawu MTP I (stawu śródstopno-paluchowego) – ten typ artrodezy doskonale sprawdza się w przypadku: bardzo dużych deformacji, palucha koślawego połączonego z obecnością zmian zwyrodnieniowych w obrębie stawu palucha, niepowodzenia wcześniejszego leczenia operacyjnego.

Przebieg leczenia haluksów w Poradni Chorób Stopy

Po zakwalifikowaniu do zabiegu operacyjnego, Pacjent jest informowany o konieczności wykonania badań dodatkowych – są to m.in. badania krwi i RTG klatki piersiowej (w przypadku pacjentów powyżej 40 roku życia). Czasami zalecane są inne badania w zależności od stanu zdrowia badanego. Pacjent przyjeżdża do Szpitala rano w dniu operacji. Operacje odbywają się najczęściej w znieczuleniu podpajęczynówkowym, które jest bardzo korzystnym dla Pacjenta, gdyż odznacza się dobrą skutecznością i wysokim stopniem bezpieczeństwa. Często Pacjenci decydują się na dodatkowe podanie leku nasennego – wtedy przesypiają całą operację, co zapewnia im duży komfort psychiczny. W wyjątkowych sytuacjach stosujemy znieczulenie ogólne.

Pacjent opuszcza Szpital na drugi dzień po operacji, z zastosowaniem specjalnego obuwia pooperacyjnego (buty odciążające przednią część stopy), może wyjść o własnych siłach (bez użycia kul). Zazwyczaj zaleca się używanie butów odciążających przez okres około 6 tygodni.

Konsultacje Naszych Specjalistów odbywają się nie tylko w Warszawie, ale również w Katowicach, Gdańsku i Łodzi

Wszelkie zabiegi operacyjne wykonywane są w prywatnym szpitalu w Warszawie, w którym nasi Pacjenci zapewnione mają komfortowe warunki w salach pooperacyjnych, opiekę profesjonalnego personelu medycznego, nowocześnie wyposażone sale operacyjne. Wszystko to wpływa na poczucie bezpieczeństwa Pacjentów, a zarazem komfort pracy zespołu lekarsko-pielęgniarskiego.

Operacje haluksów i innych schorzeń stopy wykonują specjaliści Ortopedii i Traumatologii Narządu Ruchu (specjalizacja: stopa i staw skokowy):

dr Krzysztof Bryłka
dr n. med. Paweł Kołodziejski
dr Artur Pisarski
dr n. med. Adrian Brychcy

Zalety leczenia operacyjnego haluksów w Poradni Chorób Stopy:

  • Kilka tysięcy wykonanych operacji palucha koślawego,
  • Wieloletnie doświadczenie chirurgów,
  • Brak gipsu po operacji,
  • Indywidualne podejście do Pacjenta na każdym etapie leczenia, wybór leczenia dostosowany w zależności od stopnia deformacji, obecności zniekształceń towarzyszących, zmian zwyrodnieniowych i innych schorzeń towarzyszących,
  • Nowoczesne metody operacyjne (scarf, Chevron, Akin, Lapidus, artrodezy, MICA i inne),
  • Tytanowe implanty renomowanych firm (Arthrex, Stryker).

    Umów się na wizytę
    Call Now Button