Jest to bolesna dolegliwość w obrębie palucha lub innych palców stopy. Z przypadkiem wrastającego paznokcia mamy do czynienia w momencie, kiedy płytka paznokcia wbija się w miękką tkankę wału paznokciowego. Do takiego stanu może dojść poprzez uraz mechaniczny, infekcje, uprawianie niektórych dyscyplin sportowych, nieprawidłowe, zbyt głębokie obcinanie paznokcia a także noszenie źle dopasowanego obuwia. Również genetyczne predyspozycje mogą być przyczyną tej dolegliwości.

Początkowo może wystąpić niewielki ból w obrębie wału paznokciowego po stronie, po której paznokieć wrasta pod skórę. Z czasem dolegliwość może przerodzić się w stan zapalny, co wydłuża proces leczenia. Może również dojść do rozprzestrzenianie się zakażenia na skórę i tkankę podskórną całego palca.

W gabinecie podologicznym pacjent może uzyskać porady odnośnie prawidłowego i skutecznego leczenia wrastających paznokci. Nie zawsze wiąże się to z leczeniem chirurgicznym – znane są również mniej inwazyjne metody, takie jak tamponada, klamry drutowe, metalowe, plastikowe.
Aby uniknąć problemu wrastającego paznokcia należy:

> zadbać o wygodne, dobrze dobrane obuwie,
> należy przestrzegać higieny stóp,
> należy prawidłowo obcinać paznokcie.

Tamponada

To podstawowy zabieg zapobiegający wrastania płytki paznokciowej ze stanem ropnym zapalnym. Polega na umieszczeniu opatrunku w wale okołopaznokciowym nasączonym preparatem o działaniu przeciwzapalnym. Tak założony opatrunek powoduje poprawę stanu zapalnego oraz odseparowuje paznokieć od wału paznokciowego przynosząc ulgę.

Klamra drutowa

Zakładana w bardzo zaawansowanych deformacjach paznokcia, również przy stanach zapalnych i ropnych. Klamra ma za zadanie odciągnąć wrastający paznokieć i wyprostować macierz paznokcia. Sposób działa klamry jest zbliżony do działania aparatu ortodontycznego za zębach. Poprzez działanie odpowiednią siłą klamra zmienia tor wzrostu paznokcia i wyciąga go z wału paznokciowego.

Klamra korygująca (metalowa, plastikowa)

Zakładana w przypadku lekkich deformacji paznokcia bez stanów zapalnych. Klamra naklejana jest na płytkę paznokcia bezboleśnie. Zapobiega wrastaniu paznokcia w naskórek i koryguje jego wzrost.

Kostka Arkady

To nowoczesna metoda leczenia wrastających i wkręcających paznokci. Zabieg wykonywany jest przez certyfikowanych podologów. Zabieg kostką arkady pozwala na bezpieczne i skuteczne pozbycie się problemu wrastających paznokci za pomocą nieinwazyjnego zabiegu, który przynosi natychmiastową ulgę. Największym atutem tej metody jest jej natychmiastowy efekt. Zabieg wykonywany się w znieczuleniu miejscowym podawanych przez lekarza.

Po więcej informacji wejdź w TEN LINK.

Tagi: wrastające paznokcie

Call Now Button