Zjawisko pękających pięt jest niezwykle uporczywe i bolesne. W początkowym stadium pękanie pięt objawia się występowaniem silnie pogrubiałej warstwy rogowej, szorstkością i łuszczeniem. Martwy, złuszczający się naskórek ma białe, żółte i brudnoszare zabarwienie. Struktura takiego naskórka jest spójna, krucha, spękana i łuszcząca się. Gdy usuniemy powierzchniowe zrogowacenie, uwidaczniają się liczne kapilary, w dalszym stadium tworzą się bolesne pęknięcia, rozpadliny dochodzące do skóry właściwej, które krwawią i powodują stany zapalne.

Problem ten jest bardzo często wynikiem niewłaściwej pielęgnacji stóp. Brak odpowiedniego nawilżenia i natłuszczenia prowadzi do wysuszania naskórka i w następstwie do pęknięć, które są bardzo niebezpiecznym źródłem infekcji. Przez szczeliny do wnętrza organizmu dostają się bakterie i wirusy, dlatego koniecznym jest profesjonalna konsultacja podologiczna. Podolog, w sterylnych warunkach i ze szczególną dbałością o higienę Pacjenta, przeprowadzi badanie, wywiad i zaleci odpowiednie zabiegi.

Przyczyny tworzenia się pęknięć na skórze pięt to:

> deformacje stóp
> nadwaga
> występowanie modzeli
> niewłaściwa bądź niewystarczająca pielęgnacja stóp
> noszenie skarpet z materiałów syntetycznych
> problemy hormonalne
> łuszczyca,
> reumatyzm

Leczenie pękającej skóry na piętach polega na zlikwidowaniu twardego, martwego naskórka za pomocą frezarki. Po usunięciu hiperkeratoz, dokładnym oczyszczeniu i opracowaniu zmian z zachowaniem zasad antyseptyki, na odpowiednio wymoczone stopy nakłada się maskę z preparatem leczniczym, mającą nawilżyć i złagodzić podrażnienia. Zabieg powtarzany jest zwykle co dwa tygodnie a wynik leczenia zależy nie tylko od profesjonalizmu podologa ale także od systematyczności Pacjenta w stosowaniu zaleconych przez podologa preparatów.

Tagi: leczenie pękających pięt

Call Now Button