Paluch koślawy – leczenie, korekcja, operacja, usuwanie – Warszawa, Gdańsk, Katowice

paluch koślawy

PALUCH KOŚLAWY – LECZENIE, KOREKCJA, OPERACJA, USUWANIE – WARSZAWA, GDAŃSK, KATOWICE:

Nogi a zwłaszcza stopy są bardzo istotne nie tylko dla kobiet, ale i dla mężczyzn. Dlatego też robimy wszystko, aby były one zadbane i właściwie pielęgnowane przez większość dnia. Zdarzają się kobiety, które mało chętnie zwracają na to uwagę, ale to już kwestia indywidualnego podejścia do życia. Niestety kobiety lubią wysokie buty i to da się zauważyć na co dzień, gdy widzimy wiele kobiet na wysokim obcasie. Trzeba jednak przyznać, że nogi nie są zbyt dobrze dostosowane do takiego obuwia, ponieważ stopy często ulegają zmęczeniu. Problemem w tym obuwiu zawsze jest różnorodne ustawienie stopy, przez co nie ma stabilizacji a co za tym idzie ciężar zawsze nierównomiernie się rozkłada. To z kolei źle wróży naszym nogom w przyszłości. Oczywiście nie są to, tylko typowe problemy kosmetyczne, na które cierpi każda z pań, ale również ortopedyczne, zwłaszcza jeśli mamy do czynienia z takim problemem, jak paluch koślawy. Tego typu zwyrodnienie największego palca u stopy, czyli palucha zmienia estetykę stopy i to w znaczący sposób. Cały czas mamy wrażenie, że stopa zaczyna się zmieniać i tak rzeczywiście się dzieje. Bardzo dużo osób nie wie tak naprawdę skąd, pojawia się problem i jak go rozwiązać. Każde zmiany niezależnie od stopnia mogą prowadzić do korekcji lub operacji palucha koślawego. Bardzo często w kontekście tego problemu mówi się, że osoby mające płaskostopie poprzeczne oraz osoby uwarunkowane genetycznie, mają o wiele większą szansę na zachorowanie. Zapamiętajmy, że operacja palucha koślawego to tylko zabieg i jeśli ma on znacznie poprawić nasze życie to nie ma na co czekać i się zastanawiać. Operacyjne usuwanie palucha koślawego to zawsze idealny sposób na pozbycie się deformacji, zwłaszcza jeśli nie wiemy, czy w przyszłości schorzenie to nie spowoduje większych zmian w naszej stopie. Trzeba działać póki można, dlatego też leczenie i operacja palucha koślawego bardzo często wybierana jest przez lekarzy zwłaszcza takich, którzy naprawdę martwią się o stan naszych stóp. Słuchać rad ortopedy, ponieważ odwalają oni kawał dobrej roboty dlatego też, powinniśmy słuchać ich rad i co najważniejsze zawsze reagować właściwe, ponieważ problem jest trudny w odbiorze, zwłaszcza jeśli pojawiła się już deformacja stopy. Bardzo poważnym zagrożeniem przy haluksach jest wiek – im więcej mamy lat, tym większe prawdopodobieństwo, że w przyszłości osoba będzie miała problem ze zmianą kształtu stopy i koślawym paluchem. Najważniejsze jest jednak to, aby mimo wszystko nie doprowadzić do patologicznych zmian w tym obszarze. Jeśli więc wiemy co mamy robić to, róbmy to szybko czas bowiem ucieka a stopień deformacji zawsze będzie się pogłębiał. Koślawy paluch to zawsze trudna dolegliwość, zwłaszcza że wielu ludzi nie przyznaje się, że posiada taki problem.

Pamiętajmy jednak, iż samo uwarunkowanie genetyczne jeszcze o niczym nie świadczy. Czasem to my sami tworzymy ten problem poprzez bardzo niekorzystny styl życia. To również może być przyczyna naszego problemu i nie powinniśmy o tym w żadnym wypadku zapominać. Tutaj jako jeden z głównych problemów to między innymi nieanatomiczne buty. Cóż bardzo często dopuszczamy do takiego stanu rzeczy, wybieramy mało wygodne obuwie, ciasne niezbyt dopasowane do naszej nogi. To tylko sprawia, że paluch koślawy ma idealne warunki na to by mógł powstać. Panie dobijają swoje nogi głównie poprzez szpilki czy koturny to nigdy nie będzie dobre obuwie no chyba, że chcemy doprowadzić do zwyrodnienia stopy. Problem opiera się przecież na bardzo nieumiejętnym rozłożeniu ciężaru, przez co stopa ma różne punkty ciężkości. Im dłużej taki stan następuje, tym bardziej wpływa to na tkanki i mięśnie ostatecznie, prowadząc do ich osłabienia.

W takich wypadkach jesteśmy sobie winni sami i jednym ratunkiem może być leczenie i operacja palucha koślawego. Nie możemy nosić też zbyt małego obuwia, ponieważ ono również jest za ciasne, abyśmy mogli czuć się w nim komfortowo. Te problemy ostatecznie doprowadzają nas do palucha koślawego i jego korekcji lub operacji, ponieważ deformacja nie będzie czekać aż zdecydujemy się iść do lekarza, tylko będzie postępować bez względu na to, co tak naprawdę zrobimy. Musimy więc się poważnie zastanowić nad tym, gdyż operacja palucha koślawego to bezapelacyjnie najlepszy sposób na usunięcie deformacji, jednak jeśli zauważymy w miarę szybko zmiany, możemy zapobiec im bez konieczności wykorzystania do tego celu zabiegu. Czy aby na pewno jest to możliwe? Oczywiście jeśli weźmiemy pod uwagę fakt, że usuwanie koślawego palucha to metoda przeciwdziałania kłopotowi, z jakim mamy w tej chwili do czynienia. Jakie więc powinny być nasze optymalne buty, aby nie dopuścić do operacji palucha? Przede wszystkim zawsze dobieramy przynajmniej buty o jeden rozmiar większe niż nasza stopa. Ciekawym rozwiązaniem mogą tez być specjalne wkładki na palucha koślawego, aby zmiany nie przebiegały tak drastycznie szybko. Jeśli uda nam się spowolnić ten proces jest większa szansa na szybsze wyleczenie i że sama korekcja lub operacja palucha koślawego przebiegnie jeszcze lżej.

Wystarczy tylko spojrzeć na ogólną budowę naszej stopy. Zazwyczaj jeśli omawiamy kobiecą stopę to jest ona bardzo niewielka, połączona za pomocą wielu różnych kości, a to wszystko łączy system mięśni ścięgien i wiązadeł. Stopa to także element centralny, na którym opieramy między innymi ciężar ciała człowieka. To właśnie dlatego stopy muszą cieszyć się dobrym zdrowiem, abyśmy mogli wykonywać na nich ruch oraz wiele innych czynności jak na przykład bieg. Przez to bardzo łatwo odprowadzić do urazów oraz innych uszkodzeń. Źle dobrane buty to tylko dodatkowy czynnik powodujący ogólny ścisk, przez co narażone na zmiany, stają się po prostu nasze palce co z pewnością nie wróży nam niczego dobrego. Prowadzi to bowiem do poważnego zniekształcenia oraz co za tym idzie wielu innych niebezpiecznych zmian. Zawsze pojawia się niepokojący sygnał, że z naszymi stopami jest coś nie tak. Jest to ból, który pojawia się na krótko jednak z czasem, zaczyna on pojawiać się coraz szybciej i częściej. Paluch koślawy zaczyna się wtedy tworzyć i może być jeszcze nie do zaobserwowania, jednak musimy mieć na uwadze, iż z naszymi stopami jest coś nie tak. Na pierwszych etapach bagatelizujemy sprawę, a już wtedy trzeba byłoby rozpocząć proces leczenia koślawego palucha u ortopedy, aby stan się po prostu nie pogłębiał bardziej. To jest odpowiedni moment na właściwą decyzję. Jeśli dalej będziemy bagatelizować przyczyny to z pewnością, czeka nas korekcja, bądź operacja palucha koślawego. Każdy jednak chciałby zakończyć leczenie na etapie profilaktyki, dlatego też operacja palucha koślawego nie musi być dla nas jedyną opcją, chociaż jest ona zdecydowanie najskuteczniejsza. Usuwanie palucha koślawego to przecież konieczność, wtedy gdy stan jest naprawdę poważny i nie sposób już niczego zmienić. Operacja palucha ma swoje plusy, ponieważ w ten sposób mimo wszystko jesteśmy w stanie poprawić stan naszych nóg oraz usunąć wszelakie dolegliwości bólowe. To jest możliwe i decyzja o leczeniu palucha koślawego nie jest wymuszoną opcją a naszym osobistym wyborem. Musimy przyznać, że takie rozwiązanie ma swój cel skoro dokonaliśmy takiego, a nie innego wyboru.

Owszem widoczne deformacje i bolesne zaczerwienienia w wielu punktach, które zaczną pojawiać się na stopach to z pewnością nic miłego Najbardziej charakterystyczne jest jednak uwypuklenie, jakie znajduje się w obrębie stawu dużego palca. Bardzo często w miejscu tym występuje zapalenie kaletki stawu, czyli po prostu to, co dobrze znamy pod nazwą paluch koślawy. To właśnie w tym momencie możemy naprawdę żałować, że nie zrobiliśmy czego więcej z naszymi stopami. Przecież wystarczyłaby tylko zwykła profilaktyka, a tak jesteśmy skazani na koślawego palucha i nie mamy zbytnio wyboru. Pamiętajmy, że mimo wszystko leczenie palucha koślawego to sposób na to, aby załagodzić problem, jak najszybciej będzie to możliwe. To zawsze nieco więcej czasu niż przy operacji czy korekcji koślawego palucha – wtedy zazwyczaj jesteśmy zmuszeni już do zabiegu. Tego typu przypadki często powtarzają się zwłaszcza w przypadku naprawdę poważnych zapaleń stopy. Dlatego operacja, lub korekcja palucha koślawego to możliwe jak najlepszy i najskuteczniejszy sposób na to, aby mimo wszystko rozwiązać problem niż naprawdę stanie się on bardzo, a to bardzo bolesny. Leczenie operacyjne i usuwanie palucha koślawego możemy wykonać w Poradni Chorób Stopy.

PALUCH KOŚLAWY – LECZENIE, KOREKCJA, OPERACJA:

Leczenie, korekcja i operacja palucha koślawego

 

Paluch koślawy prowadzi z czasem również do powstawania zmian zwyrodnieniowych w obrębie stawu śróstopno-palcowego I (MTP I). Te zmiany zwyrodnieniowe mogą być dodatkowym źródłem bólu. Leczenie palucha koślawego zależne jest od stopnia deformacji oraz od stopnia dolegliwości bólowych. W początkowej fazie kiedy deformacja jest niewielka a dolegliwości bólowe nie występują lub występują w nieznacznym stopniu podstawowym postępowaniem powinna być modyfikacja obuwia tzn. używanie butów na niewielkim obcasie i z szerokim noskiem. Można również używać specjalnych ortez odciągających paluch w kierunku przyśrodkowym, chociaż brak potwierdzenia w badaniach naukowych by stosowanie tych ortez powodowało spowolnienie powstawania deformacji. Przy dolegliwościach bólowych o charakterze metatarsalgii można również spróbować wkładek ortopedycznych z pelotą metatarsalną. Przy bardziej nasilonych deformacjach i dolegliwościach bólowych jedyną metodą leczenia jest leczenie operacyjne. Jest to jedyna metoda pozwalająca na trwałą zmianę ustawienia kości i zlikwidowanie deformacji. W literaturze opisanych jest ok. 150 różnych metod leczenia koślawego palucha. Pokazuje to, że nie ma jednej metody dobrej na każdy typ deformacji. Metoda operacyjna palucha koślawego musi być dobrana do stopnia deformacji, lokalizacji dolegliwości bólowych, zmian zwyrodnieniowych w obrębie stawu oraz innych czynników. Większość metod leczenia koślawego palucha polega na różnego rodzaju przecięciu (osteotomii) I kości śródstopia i przesunięciu głowy I kości śródstopia w kierunku bocznym. Przy zastosowaniu nowoczesnych metod operacyjnych z użyciem implantów biowchłanialnych lub tytanowych nie ma potrzeby stosowania unieruchomienia w gipsie po przeprowadzonemu leczeniu palucha koślawego w postaci korekcji i operacji.

koślawy paluch - leczenie, korekcja, operacja palucha koślawego

KOŚLAWY PALUCH – LECZENIE, KOREKCJA, OPERACJA:

Koślawy paluch – leczenie, korekcja i operacja palucha koślawego

 

Koślawy paluch – pacjent po operacji chodzi w specjalnym bucie pooperacyjnym. Ułatwia to znacznie przebycie okresu pooperacyjnego, jak również umożliwia przeprowadzanie operacji na dwóch stopach jednocześnie. Ponieważ paluch koślawy najczęściej wiąże się z innymi zmianami w obrębie stopy takimi jak wspomniane palce młotkowate czy płaskostopie poprzeczne operacja nie powinna ograniczać się jedynie do skorygowania koślawości palucha, lecz powinna dotyczyć wszystkich składowych deformacji przodostopia. Pacjenci często zadają pytanie o ryzyko nawrotu deformacji („odrastanie haluksa”). Prawidłowe dobranie metody oraz odpowiednie przeprowadzenie leczenia, korekcji, czy operacji koślawego palucha, pozwala zredukować to ryzyko do około 2%.

Zwyrodnienia stopy bywają niebezpieczne. Jest to o tyle poważny problem, że nie powinniśmy zapominać o tym, że każda wizyta diagnostyczna u lekarza może okazać się uzasadniona i jednocześnie uratować nas od operacji.

Paluch koślawy – zagrożenie można opanować

Paluch koślawy to nie przelewki, ponieważ haluksy nie są czymś przyjemnym, zwłaszcza gdy rozwiną się na, tyle że będą w stanie utrudniać nam chodzenie. Każdy tego typu problem, musi być leczony co do tego nikt nie ma wątpliwości. Leczenie palucha koślawego (m.in. w naszych placówkach w Warszawie, Gdańsku i Katowicach) to przede wszystkim szansa dla tych, u których zmiany chorobowe nie są na tyle poważne, że trzeba ich poddawać zabiegowi chirurgicznemu. Pamiętajmy, jednak że leczenie palucha koślawego pozwala korektować każdy przypadek niezależnie od stopnia jego zaawansowania. Miejsca w których leczy się haluksy, są coraz bardziej do tego przygotowane i dlatego też pacjenci mogą cieszyć się z właściwej opieki. Poradnia Chorób Stopy (Warszawa, Gdańsk i Katowice) to jedno z najlepszych miejsc, gdzie przeprowadza się specjalistyczne leczenie palucha koślawego. Całość stanowi jeden kompleks gdzie pacjenci, mogą liczyć na szybkie rozpoznanie i właściwe działania. Lekarze nigdy nie są bierni rozpoczynają działanie, gdy istnieje prawdopodobieństwo, że mamy do czynienia właśnie z koślawym paluchem. To poważny problem dotyczący wielu osób także mężczyzn dlatego wszyscy starają się dać z siebie wszystko, aby sposób leczenia i późniejsze zalecenia były w stanie zniwelować kłopoty ze stopami.

Koślawy paluch – a więc działamy

Diagnoza to ważna rzecz w ten sposób możemy zniwelować ryzyko a dla pacjenta takie działanie wydaje się uzasadnione. Koślawy paluch nie u każdego badanego problem jest aż tak poważny dlatego w niektórych wypadkach dobrze wykonana profilaktyka, pozwala zapobiec wielu różnym dodatkowym czynnikom. To uzasadnione, że w ten sposób jesteśmy w stanie pozbyć się wielu problemów, które w przyszłości dokuczałyby nam jeszcze bardziej. Wtedy na pewno paluch koślawy leczenie Katowice byłoby niewystarczającym miejscem do opanowania skomplikowanego problemu. Paluch koślawy leczenie Gdańsk to miejsce gdzie tego typu leczenie jest skupione na eliminacji defektu. Jest po prostu zbyt uciążliwy a na farmakologię, jest zwyczajnie za późno. Koślawy paluch leczenie Warszawa to natomiast miejsce gdzie znajdziemy najwięcej wolnych miejsc. To właśnie dzięki takim rozwiązaniom możemy skuteczniej walczyć z haluksami do stanu początkowego aż do tych bardziej poważnych przypadków gdzie nóż chirurga jest konieczny, a nie tylko wskazany. Dobrze jest jednak odczuć ulgę, gdy wystarczy jedynie leczenie zachowawcze, ponieważ wtedy nie wiąże się to z operacją a jedynie z przyjmowaniem leków i czekaniem. Stan zapalny nóg jest jednak nieprzewidywalny dlatego nie możemy nastawiać się, że w każdym przypadku będzie podobnie. Musimy mieć na uwadze wszystkie opcje po to, aby lepiej podejść do problemu i szybko go rozwiązać. To jedyny rozsądny sposób na to, aby w przyszłości cieszyć się zdrowiem naszych stóp. Dbajmy o nie niezależnie od naszego wieku to ważne, jeśli chcemy być zdrowi.

paluch koślawy - leczenie, korekcja, operacja

PALUCH KOŚLAWY – LECZENIE, KOREKCJA, OPERACJA – WARSZAWA, GDAŃSK, KATOWICE:

REJESTRACJA I KONSULTACJE – TEL. (22) 127-07-07


koślawy paluch

Tagi: paluch koślawy, koślawy paluch, paluch koślawy leczenie, paluch koślawy operacja, operacja palucha koślawego, korekcja palucha koślawego, korekcja palucha, korekcja paluchów, leczenie palucha koślawego, usuwanie palucha koślawego, paluch koślawy leczenie Katowice, paluch koślawy leczenie Gdańsk.

PORADNIA CHORÓB STOPY: PALUCH KOŚLAWY, KOŚLAWY PALUCH, PALUCH KOŚLAWY LECZENIE, USUWANIE PALUCHA KOŚLAWEGO, PALUCH KOŚLAWY OPERACJA, OPERACJA PALUCHA KOŚLAWEGO, KOREKCJA PALUCHA KOŚLAWEGO, KOREKCJA PALUCHA, KOREKCJA PALUCHÓW, LECZENIE PALUCHA KOŚLAWEGO, PALUCH KOŚLAWY LECZENIE KATOWICE, PALUCH KOŚLAWY LECZENIE GDAŃSK.

 
Skontaktuj się z nami i umów na wizytę:

koślawy paluch

 

Sprawdź więcej informacji:

 

haluksy
HALUKSY OPERACJA

 

haluksy
HALLUX

 

haluksy
HALUKSY LECZENIE

 

haluksy
PALUCH SZTYWNY

 

Paluch koślawy (hallux valgus) – zwany potocznie halluksem występuje 9-10x częściej u kobiet.

koślawy paluch

koślawy paluch

  Do czynników ryzyka zaliczamy:

> znaczne płaskostopie,
> przykurcz ścięgna Achillesa,
> zaburzenia neurologiczne,
> wzmożoną ruchomość stawu klinowato-śródstopnego I
> oraz choroby układowe (np. reumatoidalne zapalenie stawów, łuszczyca – paluch koślawy).

  Ważnym czynnikiem ryzyka jest występowanie rodzinne (zwłaszcza w linii żeńskiej: babcia-matka-pacjentka) oraz kształt stopy – koślawy paluch.

  W przypadku tzw. stopy egipskiej (stopa A), gdzie sztywny paluch koślawy jest dłuższy od palca drugiego w wyniku konfliktu z obuwiem dochodzi do naturalnego spychania palucha do boku. Powszechnie uważa się, że przyczyną deformacji jest noszenie butów na wysokim obcasie, posiadających wąski nosek (paluch koślawy). Według badań naukowych istotnie deformacja ta jest 15 razy częstsza u osób chodzących w butach, w odróżnieniu od populacji nie noszących obuwia (np. zamieszkujących kraje afrykańskie). Z drugiej jednak strony uważa się, że niekorzystny wpływ obuwia ujawnia się jedynie w stopach obciążonych innymi czynnikami ryzyka – koślawy paluch.

Paluch koślawy objawy

koślawy paluch

koślawy paluch

  Paluch koślawy jest to złożona deformacja przodostopia, która charakteryzuje się:

koślawy paluch

koślawy paluch

> koślawością palucha, czyli jego bocznym odchyleniem (sztywny paluch koślawy zbliża się w stronę pozostałych palców),

Paluch koślawy - leczenie, korekcja, operacja, usuwanie - Warszawa, Gdańsk, Katowice

koślawy paluch

> szpotawością I kości śródstopia, czyli przyśrodkowym przemieszczeniem głowy I kości śródstopia (stopa staje się szersza, a głowa I kości śródstopia uwypukla się po przyśrodkowej stronie stopy),

> występowaniem w okolicy przyśrodkowej głowy I kości śródstopia tzw. buniona, czyli, jak to określają pacjenci bolesnego zapalnego guza. Jego występowanie związane jest z powstaniem w tej okolicy kaletki, która ulega stanom zapalnym przy ciągłym podrażnianiu wywołanym np. uciskiem obuwia o wąskim nosku. Dodatkowo podrażnieniu ulegają nerwy skórne przebiegające w tej okolicy, co również może być przyczyną dolegliwości bólowych

koślawy paluch

koślawy paluch

> ograniczeniem zakresu ruchu oraz powstaniem dolegliwości bólowych przy ruchu w stawie śródstopno-palcowym palucha. Nienaturalne przemieszczenie głowy I kości śródstopia do przyśrodka a paliczka podstawnego do boku powoduje bolesne napięcie torebki stawowej a z czasem podwichnięcie stawu.

koślawy paluch

koślawy paluch

  Z czasem, w przypadku opóźniania leczenia, dochodzi do postępu deformacji a więc:

koślawy paluch

koślawy paluch

> występowania bolesności po stronie podeszwowej stopy pod głowami II, III a czasem także IV kości śródstopia (tzw. metatarsalgii), powodującej ból przy poruszaniu się,

> powstania deformacji palców II-V (tzw. palce młotkowate) objawiającej nadmiernym wyprostem w stawie śródstopno-paliczkowym oraz przykurczem w stawach międzypaliczkowych. Powoduje to powstanie bolesnych odcisków na grzbietowej części stawu konfliktujących z obuwiem,

koślawy paluch

koślawy paluch

> w skrajnych postaciach może dojść do nachodzenia się i krzyżowania palucha z palcem II, co praktycznie uniemożliwia chodzenie w normalnym, krytym obuwiu.

  Podstawą kwalifikacji pacjenta do leczenia operacyjnego jest dokładne badanie stopy oraz ocena zdjęć rentgenowskich. Wskazane jest aby zdjęcia radiologiczne były wykonane w obciążeniu tzn. podczas stania. Na kliszy RTG określamy różne kąty w obrębie stopy, w tym między innymi:

koślawy paluch

koślawy paluch

> kąt międzyśródstopny (IM)  kąt pomiędzy osiami I i II kości śródstopia, im większy tym szersza stopa,
> kąt koślawości palucha (HV) – kąt pomiędzy osią I kości śródstopia a osią paliczka podstawnego, oznacza stopień odchylenia palucha do boku,
> kąt nachylenia powierzchni stawowej (DMAA)  konieczny do skorygowania celem ograniczenia ryzyka nawrotu deformacji.

koślawy paluch

koślawy paluch

 Podstawowym wskazaniem do operacji jest występowanie dolegliwości bólowych.

Leczenie koślawego palucha

koślawy paluch

koślawy paluch

  W początkowych stadiach choroby wskazana jest modyfikacja obuwia na takie z niskim obcasem oraz miękką podeszwą i szerokim noskiem, co pozwoli na zmniejszenie ucisku wywołanego butami na wystające części stopy (zwłaszcza okolicy buniona oraz odcisków powstających nad stawami młotkowato zdeformowanych palców).

koślawy paluch

koślawy paluch

Dodatkowo możliwe jest kupienie specjalnych miękkich ortez na wystające elementy kostne, co spowoduje dodatkową ochronę przed konfliktem z obuwiem. Jednocześnie ze względu na ból po podeszwowej stronie stopy (tzw. metatarsalgię spowodowaną płaskostopiem poprzecznym) wskazane jest noszenie w każdych butach wkładki z tzw. pelotą metatarsalną (czyli wystającą miękką poduszką, wbudowaną we wkładkę, która pozwala na uniesienie i przez to zmniejszenie ucisku na głowy II-IV kości śródstopia).

koślawy paluch

koślawy paluch

Możliwe jest również nabycie samych miękkich pelot (bez wkładki), które pacjent przykleja do każdych butów. Dodatkowo wielu pacjentów stosuje separatory międzypalcowe (tzw. kliny, przekładki) oraz aparaty powodujące odwodzenie palca (np. aparat typu Marcin, ortezę Hallufix).

 

koślawy paluch

koślawy paluch

Niestety powyższe postępowanie (wkładki, ortezy, peloty, itd.) nie leczy deformacji (sztywny paluch koślawy), nie zapobiega jej wystąpieniu oraz prawdopodobnie (brak wystarczających, rzetelnych naukowo badań) nie opóźnia nawet postępu choroby. Celem takiego postępowania nie jest zatem wyleczenie, ale poprawa komfortu życia pacjentów z sztywnym paluchem koślawym. Dodatkowo wskazane jest równoczesne stosowanie zabiegów fizykoterapeutycznych, zwłaszcza tych zmniejszających stan zapalny (np. jonoforeza,krioterapia miejscowa, itd.) oraz w części przypadków ogólne i miejscowe stosowanie niesterydowych leków przeciwzapalnych (np.ibuprofenketoprofen).

  W ostatnich latach wiele uwagi przywiązuje się do zastosowania kinezyterapii(czyli ćwiczeniu ruchem) oraz terapii manualnej we wczesnych stadiach sztywnego palucha koślawego. We wczesnych fazach choroby poprawiają one komfort pacjenta, rozluźniają napięte struktury torebkowo-więzadłowe, przez co nieco poprawiają biomechanikę chodu i zmniejszają dolegliwości bólowe, natomiast nie hamują postępu deformacji i nie opóźniają konieczności zastosowania leczenia operacyjnego – koślawy paluch.

 

paluch koślawy

paluch koślawy

W przypadku, gdy pacjent nie odczuwa poprawy po leczeniu nieoperacyjnym lub nie toleruje takiego leczenia (przy dużej deformacji ortezy, peloty, itd. nie będą mieścić się do zwykłego obuwia wywołując dodatkowy ucisk na wystające kostne części stopy) wskazane jest leczenie operacyjne. Nie ma jednej ustalonej procedury dla każdego chorego: rodzaj zabiegu operacyjnego dobiera się na podstawie nasilenia deformacji, rodzaju i umiejscowienia dolegliwości bólowych, wieku, płci i oczekiwań pacjenta oraz jego ogólnego stanu fizycznego. Sztywny Koślawy paluch nie jest zatem jak sądzi większość pacjentów jedynie – wystającą kostką, która boli wtedy, gdy rośnie – ale złożoną patologią stopy.Z tego powodu nie jest możliwe jego leczenie (zwłaszcza zaawansowanych postaci) przy pomocy prostych, ambulatoryjnie wykonywanych zabiegów. Korekcja sztywnego palucha koślawego wykonywana jest na bloku operacyjnym i nie polega jedynie na ścięciu nadmiaru kości (egzostozy), ale na odtworzeniu prawidłowej anatomii całego przodostopia. Z tego powodu, zwłaszcza w cięższych deformacjach, konieczna staje się nie tylko korekcja ustawienia palucha, ale również pozostałych palców. Do tego celu używa się nowoczesnych tytanowych implantów (wkręty, płytki), które nie wywołują podrażnienia tkanek pacjenta oraz pozwalają na wczesną rehabilitacje i wykonywanie innych badań obrazowych (np. rezonansu magnetycznego) oraz w większości przypadków nie wymagają usuwania. Pozwalają one również uniknąć unieruchomienia stopy w opatrunku gipsowym. Zamiast niego pacjent już następnego dnia po operacji może chodzić w specjalnym bucie.

 

paluch koślawy 1

paluch koślawy

Tylko takie postępowanie zmniejsza szanse nawrotu deformacji oraz pozwala na komfort chodzenia w normalnym obuwiu.

  Operacyjne leczenie palucha koślawego jest przeciwwskazane u osób z licznymi obciążeniami internistycznymi oraz u zawodowych tancerzy oraz sportowców wyczynowych do momentu zakończenia kariery.

 

Leave a reply