• Leczenie odcisków na stopach – sprawdzone metody

  Leczenie odcisków na stopach – sprawdzone metody

    Jedną z częściej występujących dolegliwości kończyn dolnych są odcisk na stopach. Są to zrogowaciałe, twarde punkty, które powstają w wyniku tarcia lub długotrwałego, miejscowego ucisku. Za sprawą źle dobranego obuwia lub obuwia, które powoduje ucisk warstwy podeszwowej stopy i jest niewygodne tkanka skórna zaczyna się robić coraz twardsza, następnie przekształca się w zrogowacenie, a w ostatnim etapie w bolesny odcisk. W medycynie stóp wyróżnia się aż 9 rodzajów odcisków, przybierających różne kształty od kolistego przez podłużny do kształtu elipsoidy. Każdy z nich wywołuje dolegliwości bólowe, co jest powiązane z występowaniem stożkowatego rdzenia, który nieleczony będzie wrastał coraz głębiej w stopę. Stąd konieczność leczenia odcisków.

  odciski leczenie

  odciski leczenie

    Powszechnie wiadomo, że najlepiej w pierwszej kolejności zając się profilaktyką, aby nie dopuścić do utworzenia odcisków na stopach. Jak można to zrobić? Bardzo ważnym aspektem jest noszenie odpowiednio dobranego i wygodnego obuwia, warto unikać również zbyt ciasnych skarpet lub rajstop. Pamiętajmy także o starannym wytarciu i suszeniu przestrzeni międzypalcowej po kąpieli, nie należy również używać ostrych, metalowych narzędzi do robienia pedicure. Jeśli cierpimy na jakąkolwiek deformację stopy, która także może być przyczyną tworzenia się odcisków na stopach, należy zgłosić się do ortopedy i podjąć leczenie. Warto także zainwestować w odpowiednie wkładki ortopedyczne, które będą eliminowały problem nawracających odcisków.

    Jeśli jednak mimo odpowiedniej profilaktyki doszło do tego, że na naszej skórze pojawiło się zrogowacenie, należy podjąć leczenie.  Pierwszym etapem leczenia odcisków jest osłonięcie miejsca zrogowacenia. Przydatne do tego będą plastry lub specjalne poduszeczki chroniące przed nadmiernym uciskiem. Leczenie odcisków obejmuje także stosowanie kremów nawilżających i zmiękczających oraz regularny peeling zrogowaciałej warstwy naskórka. Można zastosować także sposoby domowe takie jak moczenie stóp w wodzie z solną, co przynosi natychmiastową ulgę i niweluje ból.

  Tagi: odciski na stopach

  Dodaj komentarz →
Napisz komentarz
Cancel reply
 • MY W MEDIACH

  Specjaliści z Poradni Chorób Stopy są bardzo często zapraszanymi gośćmi w roli ekspertów, przez telewizję, prasę oraz rozgłośnie radiowe.
  Czytaj więcej
 • DLACZEGO MY?

  Posiadamy wieloletnie doświadczenie w leczeniu zachowawczym i operacyjnym chorób i urazów stopy oraz stawu skokowego.
  Czytaj więcej
 • LECZENIE HALUKSÓW

  Stosujemy nowoczesne metody operacyjne, bez konieczności unieruchomienia w gipsie, używamy najlepszych tytanowych implantów.
  Czytaj więcej