Jednymi z najczęstszych dolegliwości stóp są bolące pięty. Pacjenci coraz częściej zgłaszają się do lekarzy z tym problemem. Szczególnie narażone na wystąpienie bólu pięt są kobiety oraz osoby z otyłością. Przyczyn bolących pięt jest bardzo wiele. Wyróżnia się wśród nich przyczyny miejscowe oraz przyczyny przeniesione. Do pierwszych z nich należą takie zmiany jak wystąpienie ostrogi piętowej, która jest naroślą kostną w kości piętowej, zapalenie rozcięgna podeszwowego czy zmiany o charakterze zapalanym takie jak na przykład zapalenie tkanek miękkich. Ponadto do przyczyn miejscowych należą również zmiany pourazowe i przeciążeniowe mogące wynikać z intensywnego uprawiania sportów, ale także zbyt długiego chodzenia czy stania.

ból pięty
ból pięty

  Bolące pięty mogą wynikać z przyczyn innych niż tylko zmiany zwyrodnieniowe stopy, wówczas jest mowa o przyczynach przeniesionych. Należą do nich zaburzenia krążenia, wady statyczne stóp, deformacje stopy, wystąpienie przykurczu Achillesa czy zapalenie ścięgna Achillesa.

  Warto zwrócić uwagę, że ból pięt może mieć związek również z cukrzycą, z nadwagą czy osteoporozą.

  Bolące pięty to dolegliwość powodująca ograniczenie lub w skrajnych przypadkach uniemożliwienie poruszania się, stąd konieczność bezzwłocznego zgłoszenia się do lekarza i podjęcia leczenia. Pierwszym krokiem jest leczenie zachowawcze czyli stosowanie specjalnych wkładek ortopedycznych do obuwia, które niwelują ucisk w obrębie stopy. Ponadto rehabilitacja i fizykoterapia poprzez stosowanie zabiegów laserowych, terapii  z wykorzystaniem ultradźwięków, a także krioterapii. Takie leczenie jest bardzo długotrwałe, może trwać od pół roku do nawet roku. W przypadku braku poprawy z wykorzystaniem powyższych metod stosowane jest leczenie operacyjne. Polega ono na zabiegach korekcyjnych deformacji stopy, która powoduje ból lub na usuwaniu ostrogi piętowej.

  Celem uniknięcia problemu jakim jest ból pięt warto stosować odpowiednią profilaktykę i pamiętać, by przede wszystkim nie przeciążać stopy i zainwestować w dobrze wyprofilowane buty.

Tagi: bolące pięty

Haluksy

Call Now Button