Wydłużenie ścięgna Achillesa

W przypadku braku skuteczności rehabilitacji jedynym skutecznym leczeniem przykurczu ścięgna Achillesa jest jego wydłużenie. Można tego dokonać, w zależności od stanu klinicznego, metodą mini inwazyjną oraz klasyczną.

Klasyczne wydłużenie ścięgna Achillesa dokonuje się poprzez przecięcie skóry oraz tkanki podskórnej i specjalne nacięcie ścięgna Achillesa w kształcie litery “Z”. Rozsuwając końce i zszywając je specjalnym szwem wydłuża się ścięgno Achillesa. Ten sam efekt w części przypadków można uzyskać techniką miniinwazyjną, tj. za pomocą 3 małych około 1 centymetrowych nacięć. W odpowiedni sposób, prowadząc przezskórnie nacięcia ścięgna Achillesa po jego rozciągnięciu uzyskujemy wydłużenie. Obie z ww. technik mają swoje wady i zalety, a zastosowanie każdej z nich wymaga doświadczenia operatora oraz dokładnego zbadania Pacjenta.

W przypadku przykurczu jedynie mięśnia brzuchatego łydki można zastosować również kilka innych technik. W takich przypadkach wydłużenie możliwe jest na kilku poziomach goleni oraz w dole podkolanowym.

Każda z opisanych metod leczniczych ma swoje zalety i ścisłe wskazania. Zastosowanie odpowiedniej z nich pozwala przywrócić prawidłowe obciążanie stopy, a przez to kinematykę chodu.

    Umów się na wizytę
    Call Now Button