Paluch sztywny – operacje naprawcze (usunięcie osteofitów, cheilektomia, artrodeza)

Leczenie operacyjne palucha sztywnego uzależnione jest od wielu czynników takich jak: stopień zaawansowania choroby, wiek i poziom aktywności Pacjenta oraz od trybu życia i oczekiwań co do wyniku pooperacyjnego. Stosuje się co najmniej kilkanaście typów operacji.

 Mało zaawansowane zmiany:

 • debridement (oczyszczenie) stawu – nie jest metodą izolowaną, polega na usunięciu osteofitów (wyrośli kostnych) oraz przerośniętej błony maziowej, ewentualnie wolnych fragmentów kostnych. Jest częścią innych metod operacyjnych.
 • cheilektomia – chirurgiczne usunięcie około ¼-⅓ grzbietowej części głowy I kości śródstopia wraz z osteofitami. Dzięki temu uzyskujemy zmniejszenie dolegliwości bólowych i zazwyczaj zwiększenie zakresu ruchomości.

Średnio zaawansowane zmiany:

 • cheilectomia
 • osteotomie I kości śródstopia – zazwyczaj wykonuje się osteotomie skracające I kość śródstopia. Dzięki skróceniu uzyskujemy rozluźnienie stawu, poprawę ruchomości i zmniejszenie bólu. Na ogół uzyskujemy również spowolnienie zmian zwyrodnieniowych.
 • osteotomie paliczka podstawnego palucha – najczęściej wykonywana jest osteotomia Moeberga – polega na wycięciu fragmentu kostnego z grzbietowej części paliczka podstawnego palucha. Następnie zagina się paliczek ku górze. Dzięki temu uzyskujemy bardziej uniesione ustawienie palucha.

Zmiany zaawansowane

 • artrodeza (usztywnienie) stawu MTP I – polega na usunięciu ze stawu resztek chrząstki stawowej. Następnie za pomocą płytki i wkrętów łączymy paluch i I kość śródstopia. Dochodzi do zrostu kostnego w obrębie wcześniej występującego stawu. Staw jest od tego momentu sztywny, ale niebolesny. Wbrew pozorom, chodzi się całkowicie normalnie. Większość pacjentów jest również w stanie uprawiać sporty.
 • endoprotezoplastyka (wymiana zniszczonego stawu na sztuczny) – w trakcie operacji wycinamy zniszczony staw i wszczepiamy sztuczny. Wczesne wyniki są zazwyczaj dobre, natomiast po kilku latach często dochodzi do powikłań związanych z obluzowaniem endoprotezy lub jej zużyciem.
 • implant Cartiva

Czasami, aby poprawić wynik ostateczny, wykonuje się kilka wymienionych typów operacji podczas jednego zabiegu.

  Umów się na wizytę
  Call Now Button