Egzostoza podpaznokciowa

Pod pojęciem egzostozy podpaznokciowej palca kryje się występowanie na ogół łagodnego guza, powodującego zdeformowanie kształtu palca oraz płytki paznokciowej. Guz ten jest zmianą wolno rosnącą, która powiększając się, z czasem powoduje podminowanie łożyska paznokcia. To z kolei prowadzi do deformacji i uszkodzeń płytki, która zaczyna odstawać, odsuwać się w głąb palucha i rozwarstwiać. Powiększający się guz podpaznokciowy w początkowej fazie nie jest bolesny, ale zmienia się to z czasem, gdy jest już na tyle duży, iż utrudnia dobranie obuwia. Odczuwalny jest wtedy ból palucha, zwłaszcza podczas ruchu, podczas którego dochodzi do nacisku na narośl.

Kogo dotyczy egzostoza podpaznokciowa?

Zmiana występuje najczęściej u ludzi młodych, zwykle obejmuje paluch stopy. Mechanizm jej powstawania nie jest do końca jasny, ale najczęściej do gabinetu  zgłaszają się pacjenci, którzy doznali urazu.

Jak leczyć guz podpaznokciowy?

Egzostoza podpaznokciowa ma charakter postępujący, zatem możliwości leczenia zachowawczego są ograniczone. Zazwyczaj do trafnej diagnozy wystarczy konsultacja u doświadczonego podologa bądź chirurga. Warto jednak wykonać zdjęcie RTG, na którym bezbłędnie uwidoczni się owa zmiana. Na badaniu radiologicznym widać narośl chrzęstno-kostną paliczka dystalnego, która przedziera się przez łożysko pod płytkę paznokciową, powodując jej unoszenie.

Wczesne postawienie rozpoznania oraz radykalne usunięcie guza daje szansę na satysfakcjonujący wynik kliniczny i estetyczny.

Efekty terapii zrealizowanych w Poradni Chorób Stopy

Przypadek 1

Przypadek młodej kobiety, która zgłosiła się problemem zmiany pod płytka paznokciową, bólem w obrębie palucha stopy prawej, zlecone badanie RTG uwidoczniło egzostozę. Wykonano zabieg usunięcia zmiany, która była oceniona w badaniu histopatologicznym jako subungual exostosis.

Przed

Po

Przypadek 2

Przypadek młodego mężczyzny, który doznał mechanicznego urazu w obrębie palucha. W wywiadzie bolesna, wrzodziejąca zmiana w obrębie palucha stopy prawej. Wykonano zabieg usunięcia zmiany.

Przed

Po

Przypadek 3

Przypadek młodej kobiety, która od kilku lat borykała się z problemem. W ramach diagnozy wykonano badanie RTG palucha, które uwidoczniło egozstozę. Zmiana został usunięta chirurgicznie. Uwagę zwraca rozległość zmiany, szukając pomocy i rozwiązania swojego problemu pacjentka kilkakrotnie miała zaproponowaną amputację palucha z powodu widocznej zmiany.

Wynik badania histopatologicznego: subungual exostosis, zmiana usunięta w całości.

Zdjęcie RTG palucha

Po zabiegu

Przed

Po zabiegu

Przypadek 4

Przypadek młodej kobiety ze zmianą egozstozy podpaznokiowej i efekt 7 miesięcznej terapii.

Przed

Po

    Umów się na wizytę
    Call Now Button