Egzostoza podpaznokciowa

Pod pojęciem egzostozy podpaznokciowej palca kryje się występowanie na ogół łagodnego guza, powodującego zdeformowanie kształtu palca oraz płytki paznokciowej. Guz ten jest zmianą wolno rosnącą, która powiększając się, z czasem powoduje podminowanie łożyska paznokcia. To z kolei prowadzi do deformacji i uszkodzeń płytki, która zaczyna odstawać, odsuwać się w głąb palucha i rozwarstwiać. Powiększający się guz podpaznokciowy w początkowej fazie nie jest bolesny, ale zmienia się to z czasem, gdy jest już na tyle duży, iż utrudnia dobranie obuwia. Odczuwalny jest wtedy ból palucha, zwłaszcza podczas ruchu, podczas którego dochodzi do nacisku na narośl.

Kogo dotyczy egzostoza podpaznokciowa?

Zmiana występuje najczęściej u ludzi młodych, zwykle obejmuje paluch stopy. Mechanizm jej powstawania nie jest do końca jasny, ale najczęściej do gabinetu  zgłaszają się pacjenci, którzy doznali urazu lub przebyli zabiegi chirurgiczne w obrębie danego palca.

Jak leczyć guz podpaznokciowy?

Egzostoza podpaznokciowa ma charakter postępujący, zatem możliwości leczenia zachowawczego są ograniczone. Zazwyczaj do trafnej diagnozy wystarczy konsultacja u doświadczonego podologa bądź chirurga. Warto jednak wykonać zdjęcie RTG, na którym bezbłędnie uwidoczni się owy przerost. Na badaniu radiologicznym widać wyrostek kostny paliczka dystalnego, który przedziera się przez łożysko pod płytkę paznokciową, powodując jej unoszenie. Wczesne postawienie rozpoznania oraz radykalne usunięcie guza daje szansę na satysfakcjonujący wynik kliniczny i estetyczny.

W Poradni Chorób Stopy zabieg resekcji egzostozy podpaznokciowej wykonywany jest przez specjalistę ortopedii i traumatologii narządu ruchu – dr n. med. Adriana Brychcy. Zabieg ten odbywa się w znieczuleniu miejscowym. Po zabiegu Pacjent otrzymuje indywidualnie dobrane wytyczne. Następnie jest on pod kontrolą chirurga i podologa do momentu całkowitego wyleczenia. Niezwykle istotną kwestią są wizyty kontrolne, jak również stosowanie się do wszystkich zaleceń przez cały proces terapeutyczny.

    Umów się na wizytę
    Call Now Button