Ostrogi piętowe są to zwyrodnieniowe zmiany okolicy przyśrodkowego guza piętowego, które prowadzą do powstania narośli kostnej, dziobatej narośli kostnej, zwanej właśnie ostrogą. Jest ona przyczyną zapalenia rozcięgna podeszwowego, powoduje ból, który ogranicza poruszanie się, a nawet może doprowadzić do tego, że chodzenie będzie niemożliwe.

  W początkowym stadium chory ból jest odczuwalny tylko podczas długotrwałego stania. Z czasem pojawia się on również w bezruchu.
  Aby zdiagnozować istnienie ostrogi piętowej niezbędne jest wykonanie zdjęć rentgenowskich. Dopiero wtedy lekarz może podjąć decyzję o dalszym leczeniu.

Leczenie ostrogi piętowej

  Zazwyczaj terapię zaczyna się od zmiany obuwia na takie, które amortyzuje nacisk pięty na podłoże. Lekarz może również zalecić noszenie specjalnych wkładek do butów, których zadaniem jest odciążanie chorej pięty.

  W następnym etapie leczenia ostrogi piętowej stosuje się fizykoterapię. Ultradźwięki, jonoforeza, czy laseroterapia, to tylko niektóre z zalecanych zabiegów.

  Gdy jednak leczenie zachowawcze nie przynosi pożądanych efektów niezbędny może się okazać zabieg usunięcia ostrogi. Wykonuje się go w znieczuleniu miejscowym. W trakcie rehabilitacji pacjent przez około trzy miesiące powinien poruszać się przy pomocy kul.

Tagi: leczenie ostrogi piętowej

Call Now Button