Kość trójkątna jest małą dodatkową kością położoną z tyłu od kości skokowej. Występuje u 5-15% ludzi. Jest połączona z kością skokową za pomocą więzozrostu (połączenia włóknistego). Z reguły nie powoduje jakichkolwiek objawów. Rzadko może być przyczyną dolegliwości bólowych.

Przyczyny:

Dolegliwości bólowe mogą pojawić się po urazie skrętnym stawu skokowego, po urazie powodującym gwałtowne zgięcie podeszwowe stopy. Szczególnie narażone są osoby u których często dochodzi do ustawienia stopy w silnym zgięciu podeszwowym jak baletnice, tancerze, piłkarze.

Objawy:

Objawy są dość niescpecyficzne, z reguły są to bóle występujące w tylno-bocznej części stawu skokowego, występujące na ogół przy silnym zgięciu podeszwowym stopy. Dochodzi wtedy do konfliktu pomiędzy kością trójkątną a tylną krawędzią kości piszczelowej. Może dojść do uszkodzenia włóknistego połączeni między kością trójkątna a kością skokową co jest przyczyną powstania stanu zapalnego i dolegliwości bólowych.

Rozpoznanie:

W celu rozpoznania należy przeprowadzić dokładne badanie kliniczne. Konieczne jest uzupełnienie o prześwietlenie RTG. W celu rozróżnienia zespołu kości trójkątnej od złamania wyrostka tylnego kości skokowej często konieczne jest wykonanie badania rezonansu magnetycznego. Pomocne może być również badanie scyntygraficzne.

Leczenie:

Stosuje się leczenie farmakologiczne – leki przeciwzapalne. Można zastosować wstrzyknięcie sterydu pod kontrolą USG. Należy wdrożyć zabiegi rehabilitacyjne przeciwzapalne. W przypadku braku poprawy należy rozważyć unieruchomienie w opatrunku gipsowym w celu wyciszenia stanu zapalnego i umożliwienia wygojenia połączenia włóknistego. Przy braku poprawy po zastosowaniu leczenia nieoperacyjnego pozostaje zabieg chirurgiczny polegający na wycięciu kości trójkątnej. Wycięcie kości trójkątnej nie wpływa na sprawność stopy.

Tagi: zespół kości trójkątnej

Call Now Button