Skręcenie stopy to skręcenie do przekroczenie fizjologicznego zakresu ruchu w stawie. Ze względu na skomplikowaną budowę skręceniu może ulec praktycznie każdy ze stawów w obrębie stopy. Dolegliwości są typowe: ból, obrzęk,  trudności w chodzeniu, utykanie.

Rozpoznanie:

Rozpoznanie opiera się na wnikliwym badaniu klinicznym oraz wykonaniu serii RTG. Wykonanie diagnostyki RTG jest w większości przypadków konieczne w celu wykluczenia innych, poważniejszych urazów stopy takich jak złamania, czy zwichnięcia/podwichnięcia. Ze względu na ryzyko wystąpienia w obrębie stopy ciężkich urazów, które nie zawsze są dobrze widoczne na zdjęciach RTG (np. uszkodzenia stawu Lisfranca) czasami konieczne jest pilne rozszerzenie diagnostyki o badanie tomografii komputerowej (CT). W pewnych sytuacjach konieczna jest również bardziej dokładna ocena tkanek miękkich – w tym celu wykonuje się badanie USG lub MRI.

Leczenie:

Leczenie jest objawowe. W większości przypadków wystarczy chłodzenie, ograniczenie chodzenia, stosowanie leków przeciwzapalnych oraz rehabilitacja, która prawidłowo prowadzona skraca czas powrotu do pełnej sprawności. Czasem, ze względu na silne dolegliwości bólowe, konieczne jest unieruchomienie kończyny.

Tagi: skręcenie stopy

Call Now Button