Metatarsalgia – to ogólne określenie dolegliwości bólowych okolicy podeszwowej głów kości śródstopia (ang. metatarsals).

Rozpoznanie:

Rozpoznanie ustala się na podstawie badania klinicznego. Podstawowym objawem jest ból okolicy podeszwowej stopy. W większości przypadków występują również modzele pod głowami kości śródstopia. Często, celem określenia dokładnej przyczyny, konieczne jest wykonanie badań dodatkowych (RTG, USG, MRI, badania laboratoryjne).

Leczenie:

W początkowych etapach leczenie jest objawowe i wspólne bez względu na przyczynę metatarsalgii. Ma ono na celu odciążenie okolicy, w której występują dolegliwości bólowe. Można uczynić to poprzez stosowanie:

> specjalnego wyprofilowanego obuwia,

> indywidualnie dopasowanych wkładek ortopedycznych z pelotą metatarsalną,

> samych pelot metatarsalnych powodujących częściowe odtworzenie łuku poprzecznego stopy.

Dodatkowo stan zapalny okolicy głowy kości śródstopia można nieco zmniejszyć poprzez stosowanie leków przeciwzapalnych oraz rehabilitacji. Zakazane jest noszenie obuwia na wysokim obcasie oraz mokasynów i ciasnych butów z wąskim noskiem. Z czasem powyższe leczenie staje się nieskuteczne i konieczne jest wykonanie operacji, której rodzaj i zakres zależą od stopnia zniekształcenia oraz przyczyn jego powstania. Początkowo najczęściej wystarczy wykonać operację na tkankach miękkich (torebce stawowej, ścięgnach), w późniejszych stadiach konieczne stają się korekcje obejmujące tkankę kostną. W przypadkach, gdy metatarsalgia współistnieje z paluchem koślawym należy jednoczasowo leczyć oba schorzenia.

Tagi: metatarsalgia Mortona

Call Now Button