• Co powinieneś wiedzieć o płaskostopiu poprzecznym i podłużnym

  Co powinieneś wiedzieć o płaskostopiu poprzecznym i podłużnym

   

  płaskostopie poprzeczne

  płaskostopie poprzeczne

    Nasze stopy są wbrew pozorom bardzo delikatne i podatne na liczne deformacje. Jednym z rodzajów zniekształceń jakie dotykają nasze stopy jest płaskostopie. Prawidłowa stopa posiada trzy punkty podparcia w trakcie chodu – pierwszą i ostatnią głowę kości śródstopia oraz piętę. W przypadku stopy z płaskostopiem dochodzi do tego, że stopa zaczyna się kontaktować z większą powierzchnią i staje się prawie całkowicie płaska. Dzieje się tak poprzez obniżanie łuków wysklepiających stopę. Jeśli dojdzie do obniżenia łuku poprzecznego mówimy o płaskostopiu poprzecznym, natomiast gdy zaczyna się poszerzać przód stopy jest to tzw. płaskostopie poprzeczne. Przyczyną powstawania płaskostopia jest przede wszystkim długotrwałe obciążenie stóp połączone z osłabieniem mięśni i więzadeł, noszenie nieodpowiednio dobranego obuwia, a także nadwaga. Objawy świadczące o płaskostopiu poprzecznym i podłużnym to przede wszystkim ból zarówno stóp jak i łydek pojawiający się w trakcie chodzenia. Ponadto wystąpienie obrzęku w części przyśrodkowej kostki, problem powracających odcisków na stopach oraz nierównomierne ścieranie podeszwy pod butami – szybciej od strony palucha. Płaskostopie może doprowadzić do pogłębiania się zniekształceń stopy oraz innych, poważniejszych schorzeń na przykład takich jak wystąpienie stanu zapalnego torebki stawowej lub więzadeł w wyniku nieleczonego zarówno płaskostopia poprzecznego jak i podłużnego. Leczenie płaskostopia podłużnego opiera się na ćwiczeniach rehabilitacyjnych, które mają za zadanie ćwiczenie mięśni i prawidłowe wysklepienie stopy. Wśród takich ćwiczeń można wymienić chodzenie na boso po nierównym podłożu lub chwytanie palcami woreczka wypełnionego ziarenkami. Leczenie płaskostopia podłużnego i poprzecznego opiera się również na stosowaniu wkładek ortopedycznych oraz chodzeniu w specjalnym obuwiu ortopedycznym lub normalnym, ale odpowiednio dobranym, nie uciskającym i z elastyczną podeszwą. Cięższe przypadki wymagają leczenie operacyjnego.

  Tagi: płaskostopie podłużne leczenie

  Dodaj komentarz →
Napisz komentarz
Cancel reply
 • MY W MEDIACH

  Specjaliści z Poradni Chorób Stopy są bardzo często zapraszanymi gośćmi w roli ekspertów, przez telewizję, prasę oraz rozgłośnie radiowe.
  Czytaj więcej
 • DLACZEGO MY?

  Posiadamy wieloletnie doświadczenie w leczeniu zachowawczym i operacyjnym chorób i urazów stopy oraz stawu skokowego.
  Czytaj więcej
 • LECZENIE HALUKSÓW

  Stosujemy nowoczesne metody operacyjne, bez konieczności unieruchomienia w gipsie, używamy najlepszych tytanowych implantów.
  Czytaj więcej