• Płaskostopie

  Płaskostopie polega na tym, że łuk podłużny stopy spłaszczony jest tak, że cała stopa oparta jest na podłożu. Płaskostopie mamy wszyscy we wczesnym dzieciństwie, kiedy ten łuk wypełnia tłuszcz. W momencie, gdy wiązadła stopy stają się mocniejsze, zaczyna się wykształcanie łuku.

    Właściwy stan jest wtedy, gdy postawimy mokrą stopę na płaskiej powierzchni, a odciśnięty ślad będzie nam ukazywał pustą przestrzeń pomiędzy piętą a kłębem stopy. Możliwy jest zarys łączący piętę z kłębem po zewnętrznej krawędzi stopy.

    Jeśli mamy płaskostopie tej przestrzeni pustej nie będzie. Stopa płaska, ale z giętym łukiem raczej nie stwarza problemów, które zaczynają się w strukturalnym płaskostopiu. W takim przypadku z powodu złego uszeregowania kości stopy, kiedy łuk stopy nie istnieje mogą powstać trudności w chodzeniu. Te upośledzenia zazwyczaj ujawniają się pomiędzy 8 a 16 rokiem życia.

  Płaskostopie leczenie

    W wielu przypadkach płaskostopie nie wymaga leczenia. Lecz niektóre stany patologiczne, do których doprowadziły zaniedbania w dzieciństwie, mogą wymagać korekty chirurgicznej. Tak samo w przypadku, gdy płaskostopie spowodowane jest niewłaściwym ustawieniem kości lub ich nieprawidłowym rozrostem konieczna jest operacja.

    Najlepszym sposobem walki z płaskostopiem są ćwiczenia. Nie są one męczące, ale musimy wykonywać je regularnie.

  Podnoszenie palcami woreczków z grochem, turlanie piłeczki, chodzenie na zewnętrznych krawędziach- to tylko niektóre z nich. Nie bójmy się chodzenia boso po trawie, czy piasku.

    W zaawansowanym płaskostopiu możemy zastosować wkładki ortopedyczne, najlepiej po konsultacji z lekarzem. Źle dobrane wkładki mogą wręcz zaszkodzić naszym stopom. Czasami może okazać się, że nieodzowne będzie noszenie specjalnego obuwia ortopedycznego. Leczenie płaskostopia może wspomóc kinezyterapia.

    Na obniżenie łuków stopy ma wpływ otyłość, złamania, zapalenia stawów, oraz zajęcia wymagające wielogodzinnego stania. Zwróćmy też uwagę na obuwie, w którym chodzimy. Powinno być wygodne, nie ze ciasne, a najlepiej o centymetr dłuższe od naszej stopy, z szerszymi czubkami i wyprofilowaną wkładką.

  Płaskostopie
  Oceń
  Dodaj komentarz →
Napisz komentarz
Cancel reply
 • MY W MEDIACH

  Specjaliści z Poradni Chorób Stopy są bardzo często zapraszanymi gośćmi w roli ekspertów, przez telewizję, prasę oraz rozgłośnie radiowe.
  Czytaj więcej
 • DLACZEGO MY?

  Posiadamy wieloletnie doświadczenie w leczeniu zachowawczym i operacyjnym chorób i urazów stopy oraz stawu skokowego.
  Czytaj więcej
 • LECZENIE HALUKSÓW

  Stosujemy nowoczesne metody operacyjne, bez konieczności unieruchomienia w gipsie, używamy najlepszych tytanowych implantów.
  Czytaj więcej
Płaskostopie
Oceń