• Deformacje stóp typu bunionette – korekcje

  Stopy stanowią główny fundament dla całego naszego ciała. Wiele ludzi nie zdaje sobie sprawy, iż zmiany występujące na nich rzutują na naszą codzienną mobilność. Pacjenci, którzy trafiają do gabinetów Poradni Chorób Stopy często uskarżają się na dolegliwości związane z pojawieniem się zrogowaceń w postaci modzeli, bądź odcisków. W większości przypadków powodem ich powstawania są przeróżne deformacje stóp.

  deformacje stóp

  deformacje stóp

  Deformacje stóp typu bunionette i dotyczące ich zabiegi operacyjne mają na celu zwężenie stopy po stronie bocznej w celu zlikwidowania drażnienia  tkanek miękkich tej okolicy i ustąpienie dolegliwości bólowych. W zależności od typu deformacji stosuje się ścięcie bocznego fragmentu głowy V kości śródstopia lub osteotomię ( przecięcie) V kości śródstopia. Przecięcie można wykonać w okolicy podgłowowej (typy Chevron, Weil) lub w obrębie trzonu. Po przecięciu kości wykonuje się przesunięcie głowy 5 kości śródstopia w kierunku przyśrodkowym oraz zespolenie za pomocą implantu. Należy również wykonać plastykę tkanek miękkich w obrębie stawu śródstopno-palcowego palca V.

  deformacje stóp typu Bunionette

  deformacje stóp typu Bunionette

  Bunionette  jest więc deformacją stóp dotyczącą piątej kości śródstopia – swoim kształtem przypomina zniekształcenie zbliżone do palucha koślawego. Może być przyczyną uciążliwych dolegliwości bólowych , sporego rogowacenia skóry , oraz tworzenia się stanów zapalnych w okolicy bocznej stopy na wysokości głowy piątej kości śródstopia. Dość często występuje łącznie z paluchem koślawym przyczyniając się do jeszcze większego poszerzenia przodostopia.
  Leczenie operacyjne stosuje się w przypadku dużych deformacji stóp oraz bardzo silnych dolegliwości bólowych. Schorzenie to daje dolegliwości bólowe stóp, utrudnia dobór niekonfliktującego obuwia, jak i daje małoestetyczny efekt kosmetyczny.

  Deformacje stóp typu Bunionette – leczenie

  Wchodzi w rachubę wyłącznie leczenie operacyjne – w zależności od nasilenia zmiany, usunięcie przerośniętej kaletki nad V kością śródstopia, ściosanie fragmentu głowy V kości śródstopia lub osteotomię w obrębie V kości śródstopia Chevron, Scarf, bądź Weil. Obciążanie typowo jak przy pozostałych operacjach przodostopia.

  Tagi: deformacje stóp , deformacje stóp typu Bunionette

   

  Czy wiesz że...?

  W zależności od typu deformacji stosuje się ścięcie bocznego fragmentu głowy V kości śródstopia lub osteotomię ( przecięcie) V kości śródstopia.

  Deformacje stóp typu bunionette – korekcje
  Oceń
  Dodaj komentarz →
 • MY W MEDIACH

  Specjaliści z Poradni Chorób Stopy są bardzo często zapraszanymi gośćmi w roli ekspertów, przez telewizję, prasę oraz rozgłośnie radiowe.
  Czytaj więcej
 • DLACZEGO MY?

  Posiadamy wieloletnie doświadczenie w leczeniu zachowawczym i operacyjnym chorób i urazów stopy oraz stawu skokowego.
  Czytaj więcej
 • LECZENIE HALUKSÓW

  Stosujemy nowoczesne metody operacyjne, bez konieczności unieruchomienia w gipsie, używamy najlepszych tytanowych implantów.
  Czytaj więcej
Deformacje stóp typu bunionette – korekcje
Oceń