Choroby o charakterze zwyrodnieniowym bardzo często dotykają nasze stopy, jednakże nie muszą one dotyczy tylko stawu skokowego, zdarza się, iż zmiany dotyczą pięty. Mówimy wówczas o problemie ostrogi na piętach, która obejmuje okolice guza piętowego na kości piętowej. Towarzyszy temu powstawanie narośli kostnej, co może doprowadzić do zapalenia rozcięgna podeszwowego. Ostrogi na piętach są niestety ściśle powiązane z dolegliwościami bólowymi oraz ograniczonym zakresem ruchu. Jest to charakterystyczny ból, pojawiający się tylko z rana, lub pojawiający się w wyniku długotrwałego wysiłku, a także podczas chodzenia na boso lub uciskania pięty. Objawy te są wskazaniem do wykonania badań USG lub badań rentgenowskich stopy, celem potwierdzenia diagnozy. Rozpoznanie ostrogi piętowej odbywa się także poprzez badanie palpacyjne, podczas którego jest wyraźnie wyczuwalna narośl kostna powyżej guza piętowego.

ostrogi piętowe leczenie
ostrogi piętowe leczenie

  Ostrogi na piętach powstają zazwyczaj w wyniku noszenia źle dobranego i niewygodnego obuwia, a także w wyniku nadmiernego przeciążenia stopy, co może się zdarzyć u ludzi intensywnie uprawiających sport. Nie bez znaczenia jest także wiek i nadwaga. Im bardziej zaawansowany wiek tym większe prawdopodobieństwo wystąpienia ostrogi na piętach. Natomiast nadwaga powoduje deformacje stopy, w wyniku nadmiernego nacisku i zbyt dużego przeciążenia stóp w trakcie chodu.

  Ostrogi piętowe wymagają leczenia, by nie dopuścić do powstania głębszych deformacji stopy i rozwijającego się stanu zapalnego. Niestety leczenie ostrogi piętowej jest  bardzo długie i nie zawsze przynosi oczekiwany rezultat. Wśród powszechnych metod leczenia wymienia się stosowanie wkładek ortopedycznych, które prawidłowo kształtują stopę i nie powodują jej obciążania. Stosowane są także techniki fizjoterapeutyczne takie jak masaże lecznice, zabiegi z udziałem ultradźwięków czy specjalne ćwiczenia rehabilitacyjne. Ważna jest także farmakoterapia oparta o leki przeciwbólowe i przeciwzapalne oraz maści przeciwzapalne. Leczenie ostrogi piętowej następuje także poprzez zabieg operacyjny.

Tagi: ostrogi na piętach , ostrogi piętowe leczenie , ostrogi leczenie

Call Now Button