Choroba Mortona jest powszechnym schorzeniem spowodowanym długotrwałym uciskiem nerwów podeszwowych stopy, które są nerwami przechodzącymi przez więzadło porzeczne śródstopia i odpowiedzialne są za unerwienie palców. Choroba Mortona związana jest z wystąpieniem dolegliwości bólowych w przestrzeni międzypalcowej, najczęściej dotyczy przestrzeni między II a III palcem oraz III i IV palcem. Poza bólem często występuję także drętwienie lub zanik czucia, choć ten objaw występuje dużo rzadziej. Choć choroba Mortona jest schorzeniem znanym i powszechnym to jej przyczyny nie zostały do końca wyjaśnione. Podaje się jednak, że duże skłonności do tej choroby mają osoby czynnie uprawiające sport, zwłaszcza taki, który powoduje duże obciążenie przodostopia, a dokładniej przestrzeni międzypalcowej i może dojść do urazów tej części stopy. Najczęściej jest to dyscyplina sportowa taka jak tenis ziemny lub bieganie.

haluksy
haluksy

  Inną przyczyną jest ten sam czynnik, który wywołuje haluksy. Mianowicie obuwie na wysokim obcasie i z wąskim noskiem, które powoduje zbyt duży ucisk na przestrzeń międzypalcową i nadmierne obciążenie głowy kości paliczków. W efekcie dochodzi do prostowania palców i rozciągania nerwów.

  Leczenie choroby Mortona jest niezbędne. Należy jednak na początek poprawnie rozpoznać tę jednostkę chorobową. Służy do tego specjalny test nazywany testem Mudlera, który polega na ściskaniu poprzecznym stopu. W przypadku choroby ściskaniu towarzyszy ból. Samo późniejsze leczenie jest zbliżone do metod jakimi leczone są haluksy. Wyróżnia się leczenie zachowawcze oparte o farmakoterapię i stosowanie wkładek ortopedycznych, które mają na celu poprawne wykształcenie stopy i poprawne rozmieszczenie obciążenia stopy podczas chodu. Drugą metodą leczenia stosowaną w cięższych przypadkach choroby, jest leczenie operacyjne polegające na wycięciu uszkodzonego nerwu.

Tagi: haluksy

Call Now Button