Deformacje palca V

Palec V (najmniejszy) stopy u znaczącej części populacji nie jest ustawiony prawidłowo.  Jednak objawy kliniczne występują tylko u niewielkiego odsetka z nich. Do najczęstszych zniekształceń palca V należą: palec młotkowaty (zagięcie w stawie międzypaliczkowym bliższym), palec młoteczkowaty (zagięcie w stawie międzypaliczkowym dalszym).

Deformacje te zostały opisane w osobnych miejscach.

Palec nakładający się

Do typowych dla palca V zniekształceń należy nakładający się palec piąty. To deformacja uznawana za wrodzoną, charakteryzuje się bliższym paliczkiem podkurczającym grzbietowo i przywiedzionym w obrębie stawu śródstopno-paliczkowego. Palec piąty nakłada się wówczas na sąsiadujący palec czwarty. Nieprawidłowość ta dotyczy zarówno dzieci, jak i dorosłych.

Przyczyny tego schorzenia mogą wiązać się, m.in. z osiową rotacją paliczków proksymalnych, przyśrodkowym odchyleniem palca, przykurczem skóry i zniekształceniem stawu śródstopno-paliczkowego (MTP) w wyniku przykurczu ścięgna prostownika.

Deformacja może występować bezobjawowo, ale mogą towarzyszyć jej również dolegliwości bólowe, które wpływają na ograniczenie ruchomości. Pacjenci odczuwają, np. ból podczas chodzenia, spowodowany uciskiem piątego palca między czwartym palcem a butem. Czasem dolegliwości bólowe dotyczą również uciśniętego palca IV.

Palec podwijający się

Dość typową deformacją dla V promienia stopy jest również podwijający się palec piąty. Jest on również uznawany za schorzenie o podłożu genetycznym. Najczęściej deformacja zauważalna jest u dzieci we wczesnym okresie dzieciństwa. Bliższy paliczek u podstawy palców jest zwykle w szpotawości, w stawie śródstopno-palcowym ze zgięciem. Często pojawia się również nieprawidłowa rotacja, co można zauważyć po ułożeniu paznokcia.

Deformacje palca V wciąż nie są dokładnie zbadanym tematem, literatura nie omawia wyczerpująco tego zagadnienia. Do rozpoznania deformacji konieczne jest zebranie wywiadu, badanie lekarskie oraz badanie radiologiczne.

Deformacje palca V u dzieci często korygowane są nieoperacyjnie. Gdy problem się utrzymuje, m.in. w postaci dolegliwości bólowych, zalecana jest konsultacja u specjalisty. W ramach leczenia nieoperacyjnego, na początek, stosowane są m.in. specjalne szyny, zmieniane jest obuwie (zaleca się stosowanie obuwia z szerokim przodem) oraz dobierane są specjalne wkładki ortopedyczne. Ich skuteczność w badaniach naukowych jest różna.

Leczenie chirurgiczne stosuje się, jeśli mniej inwazyjne środki nie przynoszą efektów. Wśród przeprowadzanych zabiegów operacyjnych znajdują się, m.in. przezskórna tenotomia zginaczy, prostowników, kapsulotomia, przenoszenie ścięgien czy zabiegi na tkance kostnej, takie jak osteotomie i artrodezy.

W Poradni Chorób Stopy wykonujemy kompleksowe badania, pozwalające określić charakter deformacji, dobieramy najbardziej odpowiedni typ leczenia – w zależności od indywidualnego problemu, wykonujemy również profesjonalną korektę operacyjną wszystkich typów deformacji palca V stopy.

    Umów się na wizytę
    Call Now Button