Palec młoteczkowaty

Deformacja młoteczkowata polega na zagięciu palca w stawie międzypaliczkowym dalszym (DIP) (palce II-V składają się z 3 paliczków: podstawnego, środkowego i dalszego, a zagięcie występuje między paliczkiem środkowym i dalszym). Najczęściej dotyczy ona palca II, który jednocześnie w większości przypadków jest palcem najdłuższym. Skutkuje to trudnością w doborze odpowiedniego obuwia oraz dolegliwościami bólowymi szczytu palca. Wraz z upływem czasu, występują zmiany troficzne płytki paznokciowej. Dodatkowo, na grzbietowej powierzchni palca, na wysokości zagiętego stawu pojawia się bolesny modzel. Z czasem nawet codzienne chodzenie staje się bardzo bolesne.

Do powstawania palców młotkowatych przyczyniają się zarówno takie czynniki jak urazy, zaburzenia nerwowo-mięśniowe, reumatoidalne zapalenie stawów oraz przyczyny mechaniczne, takie jak noszenie obuwia, nieprawidłowo dopasowanego do długości stóp czy obuwia na wysokich obcasach, z wąskimi czubkami.

Przyczyny

Przyczynę schorzenia upatruje się w przykurczu jednego ze ścięgien zginaczy danego palca – tzw. zginacza długiego palca (FDL), który przyczepia się do podstawy paliczka dystalnego. Przykurcz tego ścięgna powoduje zagięcie paliczka. Nie bez wpływu jest również noszenie zbyt małego rozmiaru obuwia.

Rozpoznanie

Rozpoznanie opiera się na dokładnym badaniu klinicznym stopy. W większości przypadków dodatkowa diagnostyka nie jest konieczna.

Leczenie

Leczenie nieoperacyjne jest w większości przypadków nieskuteczne. Czasami pewną ulgę przynosi zastosowanie specjalnych silikonowych ortez chroniących szczyt palca lub innych powodujących mechaniczne jego wyprostowanie. Niestety ortezy najczęściej nie mieszczą się do bardziej dopasowanego obuwia i wraz z postępem deformacji nie jest możliwe bierne wyprostowanie palca.

Leczenie operacyjne w początkowych stadiach polega na  przecięciu ścięgna zginacza długiego palca. W przypadku zaawansowanej deformacji wykonuje się operację usztywnienia (artrodezy) stawu DIP. Powrót do pełnej sprawności, w tym do uprawiania sportu, po tego rodzaju operacjach jest relatywnie szybki.
Patrz: Leczenie operacyjne palca młoteczkowatego

    Umów się na wizytę
    Call Now Button