Deformacja Haglunda

Deformacja Haglunda (pięta Haglunda) dotyczy tylnej części kości piętowej. Polega ona na powiększeniu tylnej i tylno-górnej części guza piętowego.

W okolicy tej znajduje się przyczep ścięgna Achillesa, stąd deformacja ta może prowadzić do zapalenia kaletek okolicy przyczepu ścięgna Achillesa oraz zapalenia samego przyczepu ścięgna.

Objawy:

  • ból;
  • obrzęk;
  • zaczerwienienie;
  • powiększenie obrysu guza piętowego.

Objawy ulegają zaostrzeniu po noszeniu ciasnego obuwia z twardym zapiętkiem. Z czasem mogą dołączać objawy wynikające z przejścia procesu zapalnego na ścięgno Achillesa.

Przyczyny

Przyczyny wystąpienia tej deformacji są złożone. Obserwuje się rodzinne występowanie pięty Haglunda. Dodatkowo znacznie wysklepiony łuk podłużny przyśrodkowy stopy (tzw. potocznie “wysokie podbicie“) sprzyja powstawaniu konfliktu tylnej części kości piętowej z obuwiem. Przyczyną tej dolegliwości jest również szpotawość tyłostopia oraz przykurcz ścięgna Achillesa.

Rozpoznanie

Rozpoznanie oparte jest na badaniu klinicznym. W większości przypadków wskazane jest wykonanie badania USG (ocena rozległości procesu, ocena morfologii ścięgna Achillesa) i badania RTG. W późniejszych stadiach choroby, przy wystąpieniu zapalenia przyczepu ścięgna Achillesa w obrazie RTG widać typowe ostrogi kostne okolicy tylno-górnej kości piętowej. W zaawansowanych przypadkach, kiedy rozważamy leczenie operacyjne, zwykle zalecane jest również wykonanie badanie rezonansu magnetycznego.

Leczenie

Początkowo stosuje się leczenie nieoperacyjne – noszenie obuwia bez pięt (chodaki, klapki, japonki, itp.), chłodzenie, rehabilitację oraz leki przeciwzapalne (stosowane miejscowo lub ogólnie). Czasem, w zmniejszaniu objawów skuteczne są specjalne ortezy podnoszące piętę lub ochraniające okolicę bolesną.

Przy braku skuteczności wskazane jest leczenie operacyjne, którego zakres zależy od stadium choroby. W początkowych etapach z reguły wystarcza usunięcie przerośniętego fragmentu tkanki kostnej. Można tego dokonać drogą klasyczną lub technikami miniinwazyjnymi z użyciem artroskopu i specjalnych urządzeń do miniinwazyjnego usuwania tkanki kostnej.
W późniejszych stadiach, oprócz usunięcia tkanki kostnej konieczne jest leczenie rozwiniętego zapalenia ścięgna Achillesa, często połączonego z jego przykurczem. Stosuje się techniki oczyszczania miejsca przyczepu z częściowym odcięciem ścięgna Achillesa i jego doszycie do kości piętowej z użyciem kotwic kostnych,  osteotomii (przecięcia i przesunięcia fragmentu) kości piętowej. W przypadkach zaawansowanych zmian zwyrodnieniowych ścięgna stosuje się transfer ścięgna zginacza długiego palucha w celu odciążenia ścięgna Achillesa.
Patrz: Operacje pięty Haglunda

    Umów się na wizytę
    Call Now Button