Paluch koślawy (łac. hallux valgus) potocznie nazywany hallux’em jest jedną z najczęściej występujących deformacji przodostopia. Przyczyna powstawania tego schorzenia jest złożona, a wśród czynników związanych ze zwiększeniem ryzyka wystąpienia palucha koślawego podaje się:

  • hipermobilność stawową,
  • otyłość,
  • zwężające się obuwie,
  • obuwie na wysokim obcasie.

Jednak jako jedną z najistotniejszych przyczyn powstawania haluksów wymienia się czynnik genetyczny, co powoduje, że istotnie rośnie ryzyko pojawienia się palucha koślawego u osoby, w której rodzinie taka deformacja już wystąpiła. Warto zauważyć, że problem ten dotyka nawet 15 razy częściej kobiet niż mężczyzn, a deformacja o podłożu genetycznym może ujawnić się już w wieku młodzieńczym.

Czym jest paluch koślawy?

Paluch koślawy, nie jest naroślą kostną pojawiającej się po przyśrodkowej stronie palucha, a złożoną deformacją przedniej części stopy, w której przebiegu dochodzi do odchylenia się pierwszej kości śródstopia w kierunku przyśrodkowym a palucha w kierunku pozostałych palców. Dodatkowo paluch ulega rotacji, a trzeszczki podwichnięciu. Właśnie po odchylaniu się palucha najłatwiej rozpoznać ten tym deformacji. Guzek pokazujący się po przyśrodkowej stronie stopy to fragment pierwszej kości śródstopia, ten obszar często drażniony jest przez obuwie, w wyniku czego może dochodzić do pojawiania się stanu zapalnego, zaczerwienienia i bólu. Jest to także związane z podrażnieniem znajdującego się w tej okolicy nerwu grzbietowego przyśrodkowego i zapaleniem kaletki.

Paluch koślawy jest deformacją postępującą, która może się nasilać wraz z upływem czasu lub np. w trakcie ciąży, wywołując kolejne problemy, takie jak nasilenie się płaskostopia poprzecznego, palce młotkowate, czy neuralgię Mortona. Ze względu na złożony charakter deformacji popularne sposoby „leczenia” palucha koślawego jak ortezy, nakładki, separatory, czy różnego rodzaju okłady są całkowicie nieskuteczne.

Do kogo zgłosić się z haluksem?

Jeśli dolegliwości bólowe są stosunkowo niewielki i pojawiają się tylko okazjonalnie, a koślawość palucha nieduża to warto rozważyć wizytę u naszego fizjoterapeuty. Jednak, jeśli ból jest stały lub silny, a paluch zaczął nachodzić na drugi palec stopy, to potrzebna jest wizyta u ortopedy specjalizującego się w leczeniu stopy.

Call Now Button