Wkładki na płaskostopie

Płaskostopie podłużne jest jedną z częściej spotykanych deformacji w obrębie stopy, polega ono na obniżeniu lub całkowitym spłaszczeniu łuku podłużnego stopy, czemu prawie zawsze towarzyszy koślawość tyłostopia. Czasami jest to typ budowy stopy, który nie powoduje żadnych dolegliwości bólowych.

Stan taki może wynikać z przyczyn wrodzonych lub nabytych, np. na skutek ciągłego przeciążania mięśni wysklepiających stopę lub szybkiego wzrostu masy ciała.  Najbardziej odczuwalnym następstwem płaskostopia jest hiperpronacja stopy, czyli “uciekanie” do środka. Koślawienie pięty zmienia dystrybucję obciążeń w stawach i może dawać objawy bólowe podczas chodu lub biegu w obrębie  stopy, kolana czy biodra lub być przyczyną kontuzji. Może również być przyczyną dolegliwości kręgosłupa.  Dodatkowo, często efektem takiego stanu jest szybsze zużywanie i deformowanie obuwia.

W przypadku dolegliwości bólowych, leczenie zaczyna się zazwyczaj od próby stosowania wkładek ortopedycznych. Odpowiednio wykonane wkładki pozwalają na:

 • zmianę ustawienia poszczególnych części stopy, w tym także tyłostopia;
 • indywidualną korekcję;
 • odpowiednie podparcie wysklepienia podłużnego.

Znaczne złagodzenie dolegliwości bólowych, dzięki wkładkom oraz pomoc w procesie leczniczym jest możliwa dzięki ich unikalnym cechom, takim jak:

 • zróżnicowane stopnie twardości oraz wysokość profilu wkładek;
 • zapewnienie odpowiedniej stabilizacji i utrzymania korekcji w zależności od stopnia deformacji;
 • brak ograniczania ruchomości w obrębie stopy i niewymuszona praca mięśni podczas chodu przez odpowiednie ustawienie stopy;
 • stymulacja mięśni do pracy.

Należy pamiętać, że działanie wkładek jest objawowe, tzn. wkładki nie leczą płaskostopia, lecz mogą likwidować bóle nim wywołane.

  Umów się na wizytę
  Call Now Button