Prawidłowo zbudowana stopa nie przylega ściśle do podłoża całą swoja powierzchnią. Powinna stykać się z nim trzema punktami: piętą, okolicą głowy I kości śródstopia oraz głową V kości śródstopia. Pomiędzy tymi punktami można wykreślić tzw. łuki stopy: dłuższy leżący po wewnętrznej stronie stopy zwany jest podłużnym, krótszy natomiast, zlokalizowany w przodostopiu – poprzecznym.

O płaskostopiu mówimy wtedy, gdy dochodzi do obniżenia (spłaszczenia) jednego z łuków. W zależności od tego, który łuk jest płaski, wyróżnia się płaskostopie podłużne lub poprzeczne.

płaskostopieW wyniku płaskostopia mogą pojawić się dolegliwości bólowe nie tylko stóp, ale też łydek, kolan i kręgosłupa. Nacisk na stopy w nieprawidłowych punktach ich podparcia, czyli miejscach do tego nieprzystosowanych, skutkuje bólem i pieczeniem stopy od spodu oraz powstawaniem na niej bolesnych odcisków. Zaawansowane płaskostopie poprzeczne może też doprowadzić do rozwoju deformacji stopy pod postacią palców młotkowatych. Płaskostopie podłużne w pierwszej fazie objawia się głównie bólami stóp, pochylaniem ich do wewnątrz oraz nadmiernym ścieraniem podeszwy butów po stronie wewnętrznej. Natomiast nieleczone i długo trwające płaskostopie podłużne, prowadzić może do rozwoju stanów zapalnych tkanek miękkich w obrębie stopy, a później również zmian zwyrodnieniowych stawów.

Jeśli podejrzewamy, u siebie lub u naszych dzieci płaskostopie, należy udać się do lekarza ortopedy. Tylko specjalista zaleci odpowiednią terapię. Nie należy podejmować leczenia na tzw. „własną rękę” (kupować wkładek itp.), ponieważ możemy jeszcze zwiększyć zniekształcenie stóp i pogłębić ich pozostałe schorzenia.

Więcej szczegółowych informacji nt. płaskostopia:

płaskostopie podłużne      płaskostopie poprzeczne

Lekarz ortopeda zlecił wkładki? Dobierz je u nas!

wkładki ortopedyczne

Podejrzewasz u siebie płaskostopie? Zapisz się na konsultację: (22) 127-07-07.
 
konsultacje kontakt ortopeda 40