WSZYSTKO O HALUKSACH     HALUKSY - OBJAWY I PRZYCZYNY     HALUKSY - PYTANIA

haluksy

Haluksy – objawy

Paluch koślawy nie jest jedynie problemem kosmetycznym. U większości pacjentów powoduje dolegliwości bólowe stóp, często prowadzące do znacznego ograniczenia sprawności.

halluks 1

Te dolegliwości bólowe mogą mieć różną lokalizację. Często występują one w obrębie charakterystycznego guza po stronie przyśrodkowej stopy gdzie dochodzi do obcierania tkanek miękkich przez obuwie. W tym miejscu może dojść do zapalenia tzw. kaletki palucha („bursitis”). Mogą również dołączyć bóle powstałe wskutek ucisku nerwu skórnego grzbietowego palucha, przebiegającego w tej okolicy. Dolegliwości bólowe mogą również występować w obrębie palców II-IV wskutek ich młotkowatej deformacji i obcierania przez buty. Jednymi z częstszych dolegliwości na które skarżą się pacjenci są  bóle po stronie podeszwowej stopy związane z obecnością płaskostopia poprzecznego.

Płaskostopie poprzeczne powoduje powstawanie przeciążeń pod pozostałymi kośćmi śródstopia co powoduje pojawienie się bólów zwanych metatarsalgią.  Płaskostopie poprzeczne może również prowadzić do podrażniania nerwów w obrębie przodostopia i powstawania neuralgii Mortona. Paluch koślawy może być przyczyną zmian zwyrodnieniowych w obrębie stawu śródstopno-palcowego I (MTP I), które mogą dawać dodatkowe dolegliwości bólowe. Ponieważ paluch koślawy jest deformacją o charakterze postępującym również objawy z czasem ulegają nasileniu.

Haluksy – przyczyny powstawania

Przyczyny powstawania palucha koślawego są wieloczynnikowe. U wielu osób można znaleźć wrodzone skłonności. Wykazano, że u około 70 procent pacjentów z paluchem koślawym występuje tło rodzinne. To znaczy, że podobna deformacja występuje u rodziców, dziadków lub u rodzeństwa.

halluks 1

Jedną z najczęściej podawanych przyczyn powstawania deformacji jest noszenie nieprawidłowego obuwia. Szczególnie buty typu szpilki na wysokim obcasie są powszechnie oceniane jako przyczyna powstawania deformacji. Często jednak słyszymy od pacjentek „Panie Doktorze, jedynie sporadycznie chodziłam w butach na obcasie „. W rzeczywistości wydaje się, że ważniejszym czynnikiem od wysokiego obcasa są wąskie czuby butów powodujące spychanie palucha do boku. Niestety wykazano, że nawet buty typu sportowego powodują niewielkie spychanie palucha, co u osób z wrodzonymi skłonnościami może dać początek choroby. Tę tezę potwierdzają badania przeprowadzone wśród ludów nie używających obuwia, gdzie deformacja typu paluch koślawy zdarza się niesłychanie rzadko.

Niestety w naszym klimacie trudno sobie wyobrazić zrezygnowanie z obuwia, które również jest istotną częścią naszej mody. Drugą częstą przyczyną powstawania palucha koślawego jest nadmierna wiotkość stawów w obrębie stopy. Często jest to połączone z uogólnioną wiotkością stawową tzn. dotyczącą  również innych stawów takich jak kolanowy, łokciowy, stawy palców. Mówimy wtedy o tzw. hypermobilności pierwszego promienia stopy. Paluch koślawy może być również wynikiem chorób zapalnych dotyczących układu stawowego takich jak reumatoidalne zapalenie stawów, dna moczanowa i inne. Powodują one uszkadzanie więzadeł oraz torebek stawowych, co prowadzi do zaburzonej stabilności stawu oraz do początku choroby. Również inne zaburzenia w obrębie stopy takie jak przykurcz ścięgna Achillesa, płaskostopie podłużne, koślawość tyłostopia mogą wskutek zmiany biomechaniki stopy prowadzić do powstania deformacji. W rzadkich przypadkach haluks może być wynikiem przebytego urazu lub też przebytej amputacji drugiego palca.

 • MY W MEDIACH

  Specjaliści z Poradni Chorób Stopy są bardzo często zapraszanymi gośćmi w roli ekspertów, przez telewizję, prasę oraz rozgłośnie radiowe.
  Czytaj więcej
 • DLACZEGO MY?

  Wieloletnie doświadczenie w leczeniu zachowawczym i operacyjnym chorób i urazów stopy oraz stawu skokowego.
  Czytaj więcej
 • KONTAKT

  Specjalistyczne leczenie chorób i urazów stawu skokowego oraz stopy. Rejestracja i Konsultacje:
  tel. (22) 127-07-07.
  Rejestracja