haluksy leczenie

W początkowej fazie, kiedy deformacja jest niewielka a dolegliwości bólowe nie występują, podstawowym postępowaniem powinna być modyfikacja obuwia, tzn. używanie butów na niewielkim obcasie i z szerokim noskiem. Można również używać specjalnych ortez odciągających paluch w kierunku przyśrodkowym, chociaż brak potwierdzenia w badaniach naukowych by stosowanie tych ortez powodowało spowolnienie powstawania deformacji.

halluks 1

           Przy dolegliwościach bólowych o charakterze metatarsalgii można również spróbować wkładek ortopedycznych z pelotą metatarsalną. Przy bardziej nasilonych deformacjach i dolegliwościach bólowych wskazane jest leczenie operacyjne. Jest to jedyna metoda pozwalająca na trwałą zmianę ustawienia kości i zlikwidowanie deformacji.

W literaturze opisanych jest ok. 150 różnych metod leczenia palucha koślawego. Pokazuje to, że nie ma jednej metody dobrej na każdy typ deformacji. Metoda operacyjna musi być dobrana do stopnia deformacji, lokalizacji dolegliwości bólowych, zmian zwyrodnieniowych w obrębie stawu oraz innych czynników. Większość metod leczenia palucha koślawego polega na różnego rodzaju przecięciu (osteotomii) I kości śródstopia i przesunięciu głowy I kości śródstopia w kierunku bocznym. Przy zastosowaniu nowoczesnych metod operacyjnych, z użyciem implantów biowchłanialnych lub tytanowych nie ma potrzeby stosowania unieruchomienia w gipsie po przeprowadzonej operacji.

Pacjent po operacji chodzi w specjalnym bucie pooperacyjnym przez okres 5 do 8 tygodni w zależności od zastosowanej metody.  Ułatwia to znacznie przebycie okresu pooperacyjnego i zwiększa komfort, pacjent przez cały czas leczenia jest mobilny. Postępowanie bezgipsowe umożliwia również przeprowadzanie operacji na dwóch stopach jednocześnie. Ponieważ paluch koślawy najczęściej wiąże się z innymi zmianami w obrębie stopy  takimi jak wspomniane palce młotkowate czy płaskostopie poprzeczne operacja nie powinna ograniczać się jedynie do skorygowania koślawości palucha, lecz powinna dotyczyć wszystkich składowych deformacji stopy. Pacjenci często zadają pytanie o ryzyko nawrotu deformacji („odrastanie haluksa”). Prawidłowe dobranie metody oraz odpowiednie przeprowadzenie operacji pozwala zredukować to ryzyko do około 1-2%. W naszej klinice stosujemy najnowsze metody operacyjne jak metoda scarf, Chevron, Akin, Lapidus, artrodeza stawu MTP I i inne.

halluks 1001Ciekawostki: jak leczyć haluksy , haluksy jak leczyc

– Diagnoza internetowa

– Opinie pacjentów

– Częste pytania

– Kredyt na operację

Tagi: hallux , halluksy , halluksy jak leczyc , halluksy leczenie , halluksy operacja , hallux leczenie , halluxy , halluxy operacja , haluks , haluksy , haluksy leczenie , haluksy leczenie operacyjne , haluksy operacja , haluksy operacja cena , haluksy operacja warszawa , haluksy warszawa , haluksy wkładki , haluxy operacja , jak leczyć haluksy .

 • MY W MEDIACH

  Specjaliści z Poradni Chorób Stopy są bardzo często zapraszanymi gośćmi w roli ekspertów, przez telewizję, prasę oraz rozgłośnie radiowe.
  Czytaj więcej
 • DLACZEGO MY?

  Wieloletnie doświadczenie w leczeniu zachowawczym i operacyjnym chorób i urazów stopy oraz stawu skokowego.
  Czytaj więcej
 • KONTAKT

  Specjalistyczne leczenie chorób i urazów stawu skokowego oraz stopy. Rejestracja i Konsultacje:
  tel. (22) 127-07-07.
  Rejestracja
Halluks diagnoza